Przejdź do treści

Orin – nowy procesor dla autonomicznych samochodów i robotów


  • Nowy procesor NVIDII potrafi wykonać nawet 200 bilionów operacji w każdej sekundzie.
  • Dzięki 12 rdzeniom obsłuży sieci samojezdnych maszyn.
  • Chip stanowi część platformy dla systemów od 2 do 5 poziomu autonomiczności.

Układ Orin to procesor przeznaczony do wykonywania obliczeń w samochodach i robotach autonomicznych. Na jego powierzchni inżynierowie umieścili 17 miliardów tranzystorów. Chip za pomocą 12 rdzeni ARM Hercules wykonuje 200 bilionów operacji na sekundę, to 7-krotnie więcej od poprzednika, czyli układu Xavier, w którym było 9 miliardów tranzystorów. Dzięki swojej budowie nowy procesor NVIDII może obsłużyć wiele aplikacji, a także sieci neuronowych działających w tym samym czasie w autonomicznych pojazdach i robotach. Układ spełnia wymagania dotyczące bezpieczeństwa dotyczące samojezdnych maszyn. Prace nad Orinem trwały 4 lata.

Zarówno najnowszy chip, jak i poprzednie modele da się programować przez otwarte API architektury CUDA (jej częścią jest środowisko programistyczne). Do konfiguracji można wykorzystywać też gotowe biblioteki.

Procesor Orin jest elementem platformy NVIDIA DRIVE AGX Orin, która również współpracuje z autonomicznymi pojazdami. Jest to oprogramowanie skalowalne, wspomagające systemy od 2 od 5 poziomu autonomiczności – czyli od trybu, w którym działają tylko pojedyńcze elektroniczne rozwiązania, do w pełni samodzielnego prowadzenia, gdzie interwencja człowieka w ogóle nie jest możliwa. W czasie grudniowej prezentacji nowego układu Jensen Huang, prezes NVIDII, podkreślił, że Orin to krok do stworzenia bezpiecznego autonomicznego pojazdu, co według menadżera będzie ogromnym wyzwaniem obliczeniowym.


Zyskasz dostęp do rzetelnej wiedzy i aktualnych informacji o wydarzeniach oraz szkoleniach z zakresu transformacji cyfrowej. Zapisz się:

Zgadzam się na