Przejdź do treści

O 16,7% wzrosła produkcja przemysłowa rok do roku – dane za grudzień


  • Wartość po wyrównaniu sezonowym wyniosła +13,7%.
  • Zestawienie porównujące okresy styczeń-grudzień 2021 i 2020 wykazało wzrost o blisko 15% w ubiegłym roku.
  • Lepsza sytuacja dotyczy m.in. producentów metali, chemikaliów i wyrobów chemicznych oraz napojów.

Główny Urząd Statystyczny opublikował informacje dotyczące produkcji przemysłowej w grudniu – według danych, sytuacja sektora wytwórczego poprawiła się rok do roku, z kolei odczyt porównujący grudzień z listopadem 2021 wykazał spadek. Zmiany wyniosły +16,7% rdr i -2,9% mdm, a po wyrównaniu sezonowym, polegającym na wyeliminowaniu odchyleń od trendów ukształtowały się na poziomie +13,7% rdr oraz -0,2% mdm. Jak dodają analitycy, z porównania lat 2021 i 2020 wynika, że produkcja przemysłowa wzrosła w minionym roku o 14,9%.

Główne grupy

W grudniu w skali roku poprawiła się sytuacja wszystkich głównych grupowań monitorowanych przez GUS, tj. produkcji dóbr:

  • związanych z energią (+39,4%),
  • zaopatrzeniowych (+17,65),
  • inwestycyjnych (+12,6%),
  • konsumpcyjnych nietrwałych (+7,7%),
  • konsumpcyjnych trwałych (+7,2%).

Poszczególne branże

98,3% wyniósł udział wartości produkcji działów przemysłu, w których odnotowano wzrost w porównaniu do grudnia 2020 roku. To m.in. produkcja metali, chemikaliów, napojów, papieru i wyrobów z papieru czy wytwarzanie wyrobów z pozostałych mineralnych surowców niemetalicznych. Spadki natomiast dotyczą 4 z 34 branż, w tym produkcji skór i wyrobów skórzanych, a także odzieży.

Grudniowy wskaźnik PMI

Purchasing Managers’ Index, czyli wskaźnik aktywności finansowej monitorowany przez firmę analityczną IHS Markit, wyniósł w grudniu 56,1 punktu, co oznacza wzrost o 1,7 punktu w stosunku do listopada. Na odczyt dotyczący sektora przemysłowego składają się subindeksy obejmujące nowe zamówienia, produkcję, zatrudnienie, czas dostaw i wielkość zapasów. Zgodnie z metodą, wartości powyżej 50 punktów, sygnalizują dobrą sytuację sektora.


Zyskasz dostęp do rzetelnej wiedzy i aktualnych informacji o wydarzeniach oraz szkoleniach z zakresu transformacji cyfrowej. Zapisz się:

Zgadzam się na