Przejdź do treści

Wskaźnik PMI sektora przemysłowego w grudniu wyniósł 56,1 punktu


  • To wzrost o 1,7 w porównaniu z listopadem.
  • Poprawa sytuacji wynika z lepszych wyników subindeksów dotyczących produkcji i nowych zamówień.
  • Producenci sygnalizują trudności związane z pozyskiwaniem środków produkcji.

Główny wskaźnik Purchasing Managers’ Index, będący średnią ważoną 5 subindeksów dotyczących nowych zamówień, produkcji, zatrudnienia, czasu dostaw i zapasów, wzrósł w grudniu do 56,1 punktu z 54,4 w listopadzie. Zgodnie z metodą przyjętą przez IHS Markit, oznacza to dobrą sytuację sektora przemysłowego – odczyt powyżej progu neutralnego wynoszącego 50, sygnalizuje rozwój aktywności ekonomicznej branży. Jak podkreślają analitycy firmy, to największy wzrost od lipca, na który przełożyły się przede wszystkim dane dotyczące wytwarzania oraz nowych zamówień. Odpytani przedsiębiorcy wyjaśniają, że większa liczba zleceń wynikała m.in. z konkurencyjnych strategii cenowych, jak też wdrażania nowych produktów.

Rekordowe zapasy

Uczestnicy comiesięcznego badania zaznaczają, że w grudniu wydłużył się czas dostaw, dodatkowo zgłaszają trudności w pozyskiwaniu potrzebnych środków produkcji, a także w transporcie. Producenci podkreślają również, że większe koszty produkcji wynikają z droższych surowców oraz energii elektrycznej i gazu. Wzrastające ceny surowców jako największe wyzwanie nowo rozpoczętego roku, ocenili także respondenci z branży poligraficznej, spożywczej, obróbki metali i przetwórstwa tworzyw sztucznych w badaniu zleconym przez Siemens Financial Services. IHS podkreśla w analizie, że wyższe stawki prowadzą do gromadzenia zapasów – największego, odkąd IHS Markit sprawdza sytuację sektora przemysłowego.

Dane Głównego Urzędu Statystycznego

Produkcja przemysłowa w listopadzie wzrosła o 15,2% rok do roku i o 5,3% miesiąc do miesiąca. W ujęciu rocznym wzrost jest widoczny we wszystkich głównych grupach dóbr (np. konsumpcyjnych trwałych, inwestycyjnych czy zaopatrzeniowych). Jeśli chodzi o poszczególne branże, to w lepszej sytuacji niż przed rokiem jest 31 z 34 działów monitorowanych przez GUS, w tym m.in. związanych z naprawą, konserwacją i instalowaniem maszyn i urządzeń, produkcją chemikaliów i wyrobów chemicznych, wytwarzaniem metali, wyrobów z metali, a także maszyn i urządzeń. Publikację danych za grudzień GUS zaplanował na 21 stycznia.


Zyskasz dostęp do rzetelnej wiedzy i aktualnych informacji o wydarzeniach oraz szkoleniach z zakresu transformacji cyfrowej. Zapisz się:

Zgadzam się na