Przejdź do treści

Naukowcy użyli ciekłego metalu do zamiany CO2 w węgiel


  • W celu przekształcenia dwutlenek węgla jest preprowadzany przez metal o temperaturze 100-120°C.
  • Badacze dowiedli wykonalności koncepcji, następnym krokiem są prace nad prototypem w większej skali.
  • Zdaniem autorów rozwiązanie łatwo dostosować do procesów produkcji stali i cementu.

Metoda powoduje, że dotychczasowy produkt będący odpadem, jest przekształcany w podstawowy składnik mieszanek cementowych nowej generacji – podkreśla dyrektor projektu w przedsiębiorstwie ABR, David Ngo. Firma zajmuje się komercjalizacją technologii zmniejszających emisję dwutlenku węgla w branżach związanych z produkcją stali oraz cementu, i zawarła kontrakt z badaczami Royal Melbourne Institute of Technology o wartości 2,6 miliona dolarów. Teraz organizacje wspólnie zajmą się skalowaniem rozwiązania – chcą, żeby obecny dowód koncepcji był podstawą modułowego prototypu o wielkości morskiego kontenera.

Jak to działa?

Przerobienie dwutlenku węgla na węgiel jest możliwe dzięki wykorzystaniu ciekłego metalu podgrzanego do temperatury 100-120 stopni Celsjusza, do którego wprowadza się dwutlenek węgla. Naukowcy nazwali metodę „kolumną bąbelków”, ponieważ pęcherzyki gazu unoszą się ku górze i, w momencie przejścia przez ciekły metal, cząsteczki rozdzielają się i przybierają postać kawałków węgla. Całość trwa ułamek sekundy, co według dr. Kena Chianga, współprowadzącego badania, czyni rozwiązanie opłacalnym. Naukowcy podkreślają, że technologię łatwo przystosować do istniejących procesów produkcyjnych.

Wychwytywanie CO2

W północnej Bawarii chemicy pracują nad systemem membranowym, który będzie nieprzerwanie separował dwutlenek węgla od gazów przemysłowych, gazu ziemnego lub biogazu. W pierwszym kroku naukowcy opracowali tworzywo, którego interakcje z CO2 są na tyle silne, by zatrzymać gaz z dowolnej mieszaniny i jednocześnie na tyle słabe, żeby go później uwolnić, co tłumaczył kierownik badań, Martin Rieß. Proces wymaga niewielkiej ilości energii. Skalowalny system wykorzystujący materiał, podobnie jak metoda powstała na RMIT University, mogą być przydatne w realizacji założeń neutralności klimatycznej.


Zyskasz dostęp do rzetelnej wiedzy i aktualnych informacji o wydarzeniach oraz szkoleniach z zakresu transformacji cyfrowej. Zapisz się:

Zgadzam się na