Wśród zestawu bezpłatnych narzędzi oferowanych przez Fundację Platforma Przemysłu Przyszłości zostały wyodrębnione cztery działy odpowiadające jednemu z etapów procesu transformacji cyfrowej – diagnoza, pomysły, kompetencje oraz finansowanie. Taki podział ma na celu ułatwienie wyboru narzędzia najlepiej odpowiadającego potrzebom przedsiębiorstwa w zakresie transformacji cyfrowej i wdrażania rozwiązań Przemysłu 4.0.
W ofercie narzędzi FPPP znajdują się aplikacje przeznaczone do diagnozy organizacji, których wykorzystanie pozwala na uzyskanie aktualnego obrazu stanu przedsiębiorstwa w celu projektowania kolejnych działań prowadzących do jego rozwoju poprzez samoocenę indywidualną i zbiorową. Jedną z aplikacji przeznaczonych do samooceny indywidualnej jest skaner ADMA.
Jest to narzędzie wykorzystujące metodologię ADMA (ang. ADvanced MAnufacturing) do:
- pogłębionej analizy poziomu zaawansowania przedsiębiorstwa produkcyjnego (głównie z sektora MŚP) do wdrażania rozwiązań Przemysłu 4.0,
- tworzenia efektywnych planów transformacji organizacji,
- motywowania do ciągłego doskonalenia w kierunku Fabryk Przyszłości.
Przeprowadzanie poprawnej oceny dojrzałości przedsiębiorstwa z użyciem skanera ADMA wymaga uwzględnienia samooceny przeprowadzonej przez co najmniej 3-5 liderów głównych obszarów organizacyjnych np.: dyrektora zakładu, szefa produkcji, utrzymania ruchu, działu IT, zaopatrzenia, sprzedaży, HR, i innych.
Badanie ma formę ankiety, po której wypełnieniu i przesłaniu generowany jest raport w formacie PDF. Na formularz składa się 51 pytań, podzielonych według siedmiu obszarów transformacji zdefiniowanych w ramach metodologii ADMA. Badanie obejmuje następujące obszary:
Zaawansowane technologie produkcyjne
Obszar transformacji dotyczący wprowadzania w fabryce najnowocześniejszych urządzeń produkcyjnych.
Fabryka cyfrowa
Obszar transformacji dotyczący wdrażania technologii cyfrowych, cyfrowego integrowania procesów i dostępności informacji w fabryce.
Fabryka ekologiczna
Obszar transformacji obejmujący tematykę eko-produkcji, elastycznych systemów produkcji, optymalizacji efektywności zużycia surowców, redukcji zużycia energii i wykorzystanie OZE.
Kompleksowa inżynieria zorientowana na klienta
Obszar transformacji dotyczący analizy oczekiwań klientów i wykorzystania ich do tworzenia nowych rozwiązań i procesów.
Inteligentna produkcja
Obszar transformacji dotyczący efektownego łączenia możliwości ludzi i technologii poprzez np.: automatyzację, wykorzystanie danych, wdrażanie inteligentnych systemów produkcyjnych.
Organizacja skupiona na człowieku
Obszar transformacji obejmujący tematykę zaangażowania pracowników w rozwój firmy poprzez pełne wykorzystanie i rozwijanie ich kompetencji i umiejętności.
Usieciowienie
Obszar transformacji odnoszący się do zdolności integrowania i efektywnego wykorzystywania nabywanych kompetencji w oparciu o elastyczne i zdecentralizowane zarządzanie w ramach sieci.
Więcej informacji na temat procesu ADMA znajduje się w artykule „7 kroków do zaawansowanej produkcji w fabryce przyszłości” dostępnego w zasobach edukacyjnych FPPP.
Przeprowadzenie badania i przeanalizowanie jego wyników może pozwolić na pogłębioną diagnozę stanu cyfryzacji firmy oraz stworzenie efektywnych planów transformacji, odpowiadających na potrzeby organizacji dążących do wdrożenia rozwiązań Przemysłu 4.0.Skaner ADMA jest jednym z wielu bezpłatnych narzędzi oferowanych przez FPPP w celu wspomagania przedsiębiorstw w przeprowadzaniu transformacji cyfrowej i wdrażaniu rozwiązań Przemysłu 4.0.
Zapraszamy do zapoznania się z pełną ofertą narzędzi na nowym portalu Fundacji Przemysłu Przyszłości https://przemyslprzyszlosci.gov.pl/