Wśród zestawu bezpłatnych narzędzi oferowanych przez Fundację Platforma Przemysłu Przyszłości zostały wyodrębnione cztery działy odpowiadające jednemu z etapów procesu transformacji cyfrowej – diagnoza, pomysły, kompetencje oraz finansowanie. Taki podział ma na celu ułatwienie wyboru narzędzia najlepiej odpowiadającego potrzebom przedsiębiorstwa w zakresie transformacji cyfrowej i wdrażania rozwiązań Przemysłu 4.0.
Pośród narzędzi FPPP znajdują się aplikacje przeznaczone do diagnozy organizacji, których wykorzystanie pozwala na uzyskanie aktualnego obrazu stanu przedsiębiorstwa w celu projektowania kolejnych działań prowadzących do jego rozwoju poprzez samoocenę indywidualną i zbiorową.
Narzędzia do samooceny zbiorowej przeznaczone są dla organizacji i podmiotów działających w ramach sieci współpracy, np. będących członkami klastrów.
Jednym z zestawu narzędzi z tej grupy jest ocena dojrzałości cyfrowej koordynatorów klastrów. Jest to narzędzie pozwalające na zweryfikowanie aktywności klastra w zakresie wspierania cyfryzacji zrzeszonych w nim podmiotów. Przeprowadzenie tego typu analizy pomaga w sprawdzeniu efektywności wysiłków klastra oraz wyznaczaniu ścieżki pozwalającej na wykorzystanie cyfryzacji do usprawnienia procesów biznesowych w klastrze.
Ocena dojrzałości cyfrowej klastrów przeznaczona jest dla:
- podmiotów pełniących rolę koordynatorów klastrów, zwłaszcza dla tych o mniejszym doświadczeniu w zakresie cyfryzacji,
- podmiotów należących do grup skupiających ponadregionalne klastry wzrostowe,
- krajowych klastrów kluczowych, które chcą pracować nad poprawą oferowanych usług,
- podmiotów zaangażowanych we wspieranie klastrów w realizacji założeń polityki klastrowej i wdrażania jej instrumentów,
- instytucji otoczenia biznesu udzielających usług innowacyjnych oraz rozwojowych,
- instytucji naukowych i ekspertów prowadzących badania wpływu klastrów na gospodarkę.
Na formularz badania składa się 8 pytań zawartych w 8 obszarach badawczych. Po wypełnieniu ankiety respondent otrzyma automatycznie wygenerowany raport w formacie PDF. Prezentuje on poziom rozwoju klastra w 8 obszarach, które związane są z jego wewnętrzną i zewnętrzną działalnością. Respondent otrzyma rekomendacje odpowiednie dla jednego z trzech przedziałów dojrzałości cyfrowej koordynatorów klastrów: początkującego, zaawansowanego lub dojrzałego.
Do kategorii zawartych w badaniu należą:
- Szkolenia – ocena zakresu działań edukacyjno-szkoleniowych nakierowanych na podnoszenie kompetencji cyfrowych wśród podmiotów klastrowych.
- Podstawowe technologie – ocena stopnia wykorzystania podstawowych technologii cyfrowych w działalności koordynatora klastra.
- Efektywność operacyjna – ocena zakresu digitalizacji i wykorzystania narzędzi cyfrowych podnoszących efektywność operacyjną klastra.
- Zaawansowane technologie – ocena stopnia wykorzystania zaawansowanych technologii cyfrowych w klastrze (zarówno w organizacji koordynatora, jak i wśród członków klastra).
- Strategia cyfryzacji – ocena zdolności klastra do wykorzystania potencjału cyfryzacji i innowacji.
- Świadczone usługi – określenie roli koordynatora w zakresie wsparcia implementacji rozwiązań cyfrowych w podmiotach klastrowych.
- Bezpieczeństwo – ocena zakresu i umiejętności wykorzystania rozwiązań z dziedziny cyberbezpieczeństwa.
- Rezultaty – wykazanie korzyści osiąganych dzięki cyfryzacji w zakresie działalności klastra.
Jakie korzyści oferuje koordynatorom klastrów przeprowadzenie badania?
- pewne (wiarygodne) rezultaty,
- przejrzysty sposób wizualizacji wyników,
- możliwość cyklicznej weryfikacji postępów,
- łatwość i intuicyjność obsługi,
- bardziej obiektywne spojrzenie na różne aspekty wspierania cyfryzacji w klastrze.
Aplikacja do oceny dojrzałości cyfrowej klastrów jest jednym z wielu bezpłatnych narzędzi oferowanych przez FPPP w celu wspomagania przedsiębiorstw w przeprowadzaniu transformacji cyfrowej i wdrażaniu rozwiązań Przemysłu 4.0. Zapraszamy do zapoznania się z pełną ofertą narzędzi na nowym portalu Fundacji Przemysłu Przyszłości.
Wykorzystanie narzędzia wymaga zalogowania do Platformy Cyfrowej – bezpłatnej, międzybranżowej przestrzeni skoncentrowanej na przekazywaniu wiedzy, wymianie doświadczeń, przedstawianiu konkretnych rozwiązań i innowacyjnych idei z zakresu nowoczesnych technologii, transformacji cyfrowej i rozwoju firm w kierunku przemysłu przyszłości.