Wśród zestawu bezpłatnych narzędzi oferowanych przez Fundację Platforma Przemysłu Przyszłości zostały wyodrębnione cztery działy odpowiadające jednemu z etapów procesu transformacji cyfrowej – diagnoza, pomysły, kompetencje oraz finansowanie. Taki podział ma na celu ułatwienie wyboru narzędzia najlepiej odpowiadającego potrzebom przedsiębiorstwa w zakresie transformacji cyfrowej i wdrażania rozwiązań Przemysłu 4.0.
Pośród narzędzi FPPP znajdują się aplikacje przeznaczone do diagnozy organizacji, których wykorzystanie pozwala na uzyskanie aktualnego obrazu stanu przedsiębiorstwa w celu projektowania kolejnych działań prowadzących do jego rozwoju poprzez samoocenę indywidualną i zbiorową.
Narzędzia do samooceny zbiorowej przeznaczone są dla organizacji i podmiotów działających w ramach sieci współpracy, np. będących członkami klastrów.
Podstawowym narzędziem z tej grupy jest aplikacja do benchmarkingu cyfrowego. Jest to narzędzie pozwalające na porównanie poziomu rozwoju przedsiębiorstw działających w klastrach na tle konkurencji w zakresie transformacji cyfrowej.
Badanie benchmarkingowe jako strategiczne narzędzie zarządzania umożliwia:
- porównanie wyników firmy na tle innych przedsiębiorstw,
- identyfikację silnych i słabych stron przedsiębiorstwa,
- uzyskanie rekomendacji dotyczących dalszego doskonalenia działania przedsiębiorstwa.
Na formularz badania składa się 39 pytań zgrupowanych w 11 obszarach badawczych. Po wypełnieniu ankiety respondent otrzyma automatycznie wygenerowany raport w formacie PDF. Prezentuje on poziom rozwoju przedsiębiorstwa w 11 obszarach, które związane są z jego wewnętrzną i zewnętrzną działalnością, w tym ogólny rozkład wyników, mocne i słabe strony oraz pozycję względem konkurencji.
Do kategorii zawartych w badaniu należą:
- Zasoby ludzkie – ocena kompetencji i zaangażowania kadry w realizację strategii transformacji cyfrowej.
- Infrastruktura – ocena posiadanej infrastruktury pod kątem dostosowania do wdrażania nowych rozwiązań cyfrowych, procesów związanych z danymi i strategii cyberbezpieczeństwa.
- Zasoby finansowe – ocena finansowania i strategii opłacalności inwestycji cyfrowych.
- Marketing i promocja – ocena stopnia wykorzystania promocji internetowej, kampanii SEM i cyfrowych metod komunikacji z klientami na tle innych przedsiębiorstw.
- Rola Koordynatora klastra – ocena działań Koordynatora klastra w zakresie: realizacji strategii cyfryzacji klastra, świadczenia usług doradczych w procesie transformacji cyfrowej oraz w procesie poszukiwania różnych form finansowania tego procesu.
- Organizacja procesów – ocena poziomu, zakresu i zintegrowania rozwiązań i technologii cyfrowych w działalności biznesowej.
- Wdrażanie innowacji – ocena zaangażowania przedsiębiorstwa w prace badawcze związane z realizacją nowej myśli technologicznej oraz współpracy z jednostkami naukowymi.
- Łańcuch wartości – ocena zaangażowania we współpracę w klastrze, realizację wspólnych zakupów usług cyfrowych, realizację wspólnych zakupów on-line oraz realizację procesów transformacji cyfrowej wspólnie z innymi podmiotami klastra.
- Współpraca z otoczeniem – ocena promocji działalności i projektów klastra na stronach internetowych władz regionalnych, innych instytucji publicznych krajowych i międzynarodowych.
- Internacjonalizacja – ocena aktywności na rynkach zagranicznych z wykorzystaniem handlu elektronicznego oraz technologii cyfrowych Przemysłu 4.0.
- Komunikacja – ocena wykorzystania narzędzi cyfrowych do komunikacji ze wszystkimi interesariuszami klastra w czasie rutynowych działań biznesowych i prowadzonych projektów.
Jakie korzyści oferuje przeprowadzenie badania w podmiotach klastra?
- pewne (wiarygodne) rezultaty,
- przejrzyste mapy wyników,
- zautomatyzowana diagnostyka z eksperckimi rekomendacjami,
- doskonalenie organizacji poprzez możliwość cyklicznego badania zmian wartości benchmarków.
Aplikacja do benchmarkingu cyfrowego jest jednym z wielu bezpłatnych narzędzi oferowanych przez FPPP w celu wspomagania przedsiębiorstw w przeprowadzaniu transformacji cyfrowej i wdrażaniu rozwiązań Przemysłu 4.0. Zapraszamy do zapoznania się z pełną ofertą narzędzi na nowym portalu Fundacji Przemysłu Przyszłości.
Wykorzystanie narzędzia wymaga zalogowania do Platformy Cyfrowej – bezpłatnej, międzybranżowej przestrzeni skoncentrowanej na przekazywaniu wiedzy, wymianie doświadczeń, przedstawianiu konkretnych rozwiązań i innowacyjnych idei z zakresu nowoczesnych technologii, transformacji cyfrowej i rozwoju firm w kierunku przemysłu przyszłości.