Przejdź do treści

Nanokompozyty, druk 3D i światłowodowa mikrosonda – Polskie Produkty Przyszłości


Już po raz 24. nagrodzono laureatów w konkursie „Polski Produkt Przyszłości”, organizowanym przez Polską Agencję Rozwoju Przedsiębiorczości oraz Narodowe Centrum Badań i Rozwoju. Jury na produkt przyszłości wyróżniło m.in. innowacyjną technologię bioaktywnych cząstek nanokompozytowych opracowaną przez ADJ Nanotechnology i Politechnikę Warszawską. Z nagrodą rywalizację kończy Nanoseen, spółka, która skonstruowała nanomembrany do oczyszczania i odsalania wody. Z kolei Politechnika Poznańska została doceniona za system do automatycznego projektowania i druku 3D spersonalizowanych ortez i protez.

Inicjatywa ma już ponad 20-letnią historię – nagrody sfinansowane z Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego wręczono po raz 24. Zadaniem konkursu jest promowanie projektów związanych z nowoczesnymi rozwiązaniami, które są efektem prac badawczo-rozwojowych z udziałem biznesu i nauki. O tytuł Polskiego Produktu Przyszłości rywalizują pomysły na zaawansowanym etapie przygotowań (tzw. 6 poziom gotowości technologicznej, czyli prace wdrożeniowe) lub już zrealizowane, ale wprowadzone na rynek najdalej 2 lata wcześniej. Aplikujący muszą być właścicielami autorskich praw majątkowych, a propozycje powinny dotyczyć np. zdrowia, procesów produkcyjnych czy środowiska.

100 tysięcy złotych dla twórców nanomembran

W kategorii Produkt przyszłości przedsiębiorcy wygrała firma Nanonseen za nanomembrany NanoseenX do oczyszczania i odsalania wody. Oprócz tytułu i promocji przedsiębiorstwo zainkasowało też 100 tysięcy złotych. Nagrody głównej jury nie przyznało w kategorii Wspólnych projektów firm i uczelni, natomiast jedno z wyróżnień powędrowało do Politechniki Łódzkiej i firmy WOLTAN, twórców ultraszybkich wyłączników hybrydowych do zabezpieczania pociągów i elektrowozów. Projekt Politechniki Poznańskiej zwrócił uwagę oceniających w dziedzinie Nowoczesnych rozwiązań nauki. Chodzi o AutoMedPrint – system automatycznego projektowania i druku 3D spersonalizowanych ortez i protez kończyn. Rozwiązanie korzysta w tym procesie z danych pobieranych z bezkontaktowych pomiarów antropometrycznych.

163 pomysły

Prezes PARP, Dariusz Budrowski, podkreśla, że Polski Produkt Przyszłości od 24 lat wspiera innowacyjne technologie powstające na krajowym rynku. Jak zaznacza menadżer, do najnowszej edycji wydarzenia zgłoszono 163 propozycje, a w całej historii konkursu jurorzy przyznali 214 nagród.

Każdy innowacyjny projekt jest swego rodzaju wyzwaniem rzuconym światu – niesie za sobą ryzyko, ale i obietnicę technologii, produktu lub usługi przynoszących korzyści całemu społeczeństwu – ocenił Remigiusz Kopoczek, pełniący obowiązki dyrektora NCBR w ramach komentarza opublikowanym w komunikacie PARP – Cieszę się, że kolejni innowatorzy podjęli wspomniane ryzyko i chcą odpowiadać na coraz trudniejsze wyzwania współczesności. Dzięki temu możemy świętować ich sukces, a także podziwiać rozwiązania, będące świetnym przykładem najlepszej polskiej myśli naukowo-technicznej – dodał szef Narodowego Centrum Badań i Rozwoju.

Partnerem konkursu Polski Produkt Przyszłości jest Ministerstwo Rozwoju i Technologii.

fot. główne: PARP


    Zyskasz dostęp do rzetelnej wiedzy i aktualnych informacji o wydarzeniach oraz szkoleniach z zakresu transformacji cyfrowej. Zapisz się:

    Zgadzam się na