Na konkurs NCBR-u dotyczący urządzeń grzewczych wpłynęły 52 wnioski o dofinansowanie – co dalej?

  • Nabór jest związany z finansowaniem prac nad nowoczesnymi systemami grzewczymi, takimi jak kolektory słoneczne czy pompy ciepła.
  • 52 zgłoszenia firm i jednostek naukowych składają się na kwotę 208 milionów złotych.
  • Budżet konkursu „Szybka ścieżka – urządzenia grzewcze” to 200 milionów.
  • Piszemy, kiedy wnioskujący powinni poznać wyniki.
boiler

Jak podsumowuje Narodowe Centrum Badań i Rozwoju, w dwóch rundach zapowiadanego przez nas w marcu konkursu „Szybka ścieżka – urządzenia grzewcze” przedsiębiorstwa i instytucje naukowe złożyły 52 wnioski o dofinansowanie. Do 30 kwietnia, kiedy upływała pierwsza tura, wpłynęło 19 aplikacji o łącznej wartości kosztów kwalifikowanych 106 milionów złotych. W drugiej trwającej do końca czerwca zgłoszono 33 projekty warte 169 milionów. Suma, 208 milionów złotych, przekroczyła budżet konkursu określony na poziomie 200 milionów. W lipcu organizatorzy spotkali się z autorami wniosków z pierwszej rundy, w sierpniu porozmawiają z tymi, którzy zgłosili swoje pomysły w drugim etapie. Wyniki powinniśmy poznać do końca września, czyli w ciągu 90 dni od zakończenia drugiej rundy.

kotłownia
(fot. Getty Images)

Czego dokładnie dotyczy konkurs?

Dofinansowanie, o które starają się przedsiębiorcy i naukowcy, może zostać przeznaczone na badania przemysłowe lub eksperymentalne prace rozwojowe związane z innowacyjną, niskoemisyjną technologią grzewczą. Chodzi o unowocześnianie pomp ciepła, kotłów czy modułów kolektorów służących do zmiany energii słonecznej w cieplną. Jeden z obszarów badawczych obejmuje opracowanie konstrukcji złożonych z paneli fotowoltaicznych drugiej generacji, czyli ogniw o cienkiej warstwie półprzewodnika na tyle elastycznych, że mogą pełnić rolę elementów budowlanych i ich pokryć. Ważne, żeby projekt badawczy finalnie nadawał się do wprowadzenia w praktykę w firmie. Partnerem inicjatywy jest Platforma Przemysłu Przyszłości.

panele fotowoltaiczne na parkingu
(fot. Getty Images)

Ubiegły rok w Narodowym Centrum Badań i Rozwoju

NCBR przy okazji podsumował swoje aktywności w 2019 roku. Instytucja ogłosiła w tym czasie 59 konkursów, przyjęła 2560 wniosków i przekazała 4,2 mld zł wykonawcom projektów. Wśród dofinansowanych przedsięwzięć było m.in. szyfrowanie plików, wydłużanie żywotności akumulatorów kwasowych dla małych aut czy edukacyjny program kształcenia dla studentów myślących o pracy w branży motoryzacyjnej.

5G 6G Agile AI AR Automatyzacja Big data Blockchain Cloud computing Cyberbezpieczeństwo Digital twin DIH Dojrzałość cyfrowa Drony Druk 3D Edge computing Egzoszkielety Energetyka Fabryka przyszłości Finansowanie Fotowoltaika GOZ Human augmentation ICT IIoT Konkursy Koronawirus Logistyka ML Motoryzacja MŚP NCBR PPP Pracownicy 4.0 Prawo Przemysł 4.0 R&D Roboty Startupy VR Wodór