Budżet unijnego programu Horyzont Europa wyniesie 95,5 miliarda euro – to o blisko 20% więcej niż w poprzednim wspólnotowym przedsięwzięciu poświęconym badaniom i innowacjom. Europejskie partnerstwa mają udział w procesie przygotowywania, organizowania i monitorowania konkursów. Jak zauważa Jarosław Piekarski z Narodowego Centrum Badań i Rozwoju, w ramach inicjatywy Horyzont Europa, zaplanowanej na lata 2021-2027, będzie funkcjonowało 49 partnerstw, spośród których 5 dotyczy przemysłu:
- Key Digital Technologies
- AI-Data-Robotics
- Made in Europe
- EIT Manufacturing
- Innovative SMEs.
Made in Europe i EIT Manufacturing
Made in Europe będzie realizowane w ramach konkursów Horyzontu Europy. Partnerstwo zrzesza łącznie ponad 200 dużych firm (Siemensa, Boscha, Volvo, Huawei) i instytucji badawczych (Politechnikę Wrocławską). Roczny budżet konkursów wynosi tu około 150 milionów euro. Konsorcjum opracowało dokument dotyczący kierunków działań, jak utrzymanie pozycji Europy w technologiach wytwarzania i transformacja cyfrowa. Z kolei EIT Manufacturing obejmuje zakres działań Europejskiego Instytutu Technologii i Innowacji. Jest przedsięwzięciem publiczno-prywatnym złożonym z ponad 110 podmiotów, zajmującym się projektami innowacyjnymi, które wspierają produkcję. Budżet na konkursy ogłaszane przez konsorcjum do 2026 roku zamyka się w kwocie ponad 400 milionów euro.
Key Digital Technologies, AI-Data-Robotics
Partnerstwo o nazwie Kluczowe Technologie Cyfrowe będzie kontynuowało działania ECSEL JU (Electronic Components and Systems for European Leadership – Joint Undertaking), prowadzone w branży komponentów i systemów elektronicznych. Jego cele to wzmocnienie niezależności technologicznej Europy i wspieranie digitalizacji gospodarki. Z kolei AI-Data-Robotics będzie zrzeszeniem działającym w dziedzinie sztucznej inteligencji, pomagającym tworzyć ekosystem AI, ale, co akcentuje ekspertka Krajowego Punktu Kontaktowego, Małgorzata Szołucha, konsorcjum położy szczególny nacisk na testy, opracowanie programu badań, wdrażanie technologii i wykorzystanie danych.
Dlaczego warto współpracować w ramach partnerstw i jakie są ryzyka?
Małogrzata Szołucha wyjaśnia, że kooperacja w strukturach partnerstw umożliwia udział w silnej sieci powiązań skupionej na poszczególnych projektach. Z członkostwem wiąże się konieczność opłacania składki członkowskiej (proporcjonalnej do rozmiaru firmy) – w zamian partnerzy zyskują rozpoznawalność, wpływ na tematykę konkursów unijnych, okazję współpracy z największymi firmami w Europie oraz sposobność udziału w strategicznych łańcuchach wartości. Jarosław Piekarski wskazuje jednak także potencjalne trudności:
– Przede wszystkim można popełnić błąd i wejść w projekty, które nie odpowiadają profilowi firmy. Inna rzecz to niedoszacowanie finansów, po zatwierdzeniu projektu trudno ograniczyć zaplanowane zadania. Zagrożeniem może być zła organizacja i zarządzanie konsorcjami. Wreszcie ostatni punkt – tendencja do wydawania pieniędzy niezgodnie z przyjętymi zasadami, bo nie ma bezpośredniej kontroli, a sprawozdawczość jest w dużej mierze oparta na zaufaniu – precyzuje ekspert.
Jak zacząć współpracę?
Według specjalistki z KPK, na początku warto przejrzeć portfolio projektów realizowanych przez partnerstwo, znaleźć punkty wspólne i poszukać doświadczonych organizacji, które pomogą włączyć się do przedsięwzięcia. Trzeba dodatkowo przygotować wystąpienie na spotkanie oraz case studies dotyczące użycia lub testów technologii, wyjaśniające, w jaki sposób firma może przyczynić się do realizacji projektu.
Spotkania dotyczące finansowania działań firm
Podczas jednego z poprzednich wydarzeń w naszym cyklu webinariów poświęconych finansowaniu transformacji firm i wprowadzaniu innowacyjnych projektów Łukasz Klimek z Industrylab II przybliżał przebieg procesu akceleracji startupów. Innym razem Jarosław Ostrowski omawiał zasady działania tzw. estońskiego CIT-u, ulgi na działalność badawczo-rozwojową i mechanizmu IP Box.