Żeby rozwinąć się organizacyjnie i technologicznie, trzeba być jak startup

  • W piątek o 12:00 zapraszamy na spotkanie z Paulem Coyle’em pt. „Entrepreneurial mindset – every company can act like a startup”. Ekspert omówi m.in. podejmowanie ryzyka, zarządzanie budżetem, współpracę z partnerami i etykę, jako podstawowe elementy tzw. przedsiębiorczego nastawienia. Gościem Webinaru Przemysłu Przyszłości będzie założyciel organizacji Entrepreneurial Mindset Network. Link do rejestracji na wydarzenie znajdą Państwo na końcu zapowiedzi.

Przedsiębiorczy sposób myślenia, według Paula Coyle’a, jest potrzebny do przejęcia kontroli nad szybko zmieniającą się rzeczywistością. To zbiór zachowań ułatwiających zdobycie inicjatywy i utrzymanie równowagi pomiędzy pracą a życiem prywatnym. W przeciwnym razie, przekonuje ekspert, będziemy biernie poddawali się zewnętrznym bodźcom. Za kluczowe elementy przedsiębiorczej postawy Coyle uznaje bycie proaktywnym i gotowym do podejmowania ryzyka, dodatkowo, niezbędna jest wiedza, jak wytwarzać przychód, zarządzać budżetem i zwiększać zyski firmy. Nie można zapominać o istotności współpracy, bo od niej zależy sukces, dla którego trwałości elementarne znaczenie ma etyka działania.

Podczas webinarium nasz gość przedstawi zagadnienie przedsiębiorczej postawy w kontekście zmiennych, niepewnych, złożonych i niejednoznacznych sytuacji (model VUCA). Paul Coyle opowie także, w jaki sposób kultura, zarządzanie i komunikacja w organizacjach mogą pobudzać lub ograniczać możliwości. Padną przykłady wpływu proponowanej przez specjalistę postawy na wydajność firm. Coyle w 2017 roku założył Entrepreneurial Mindset Network, organizację promującą „ducha przedsiębiorczości”, która zrzesza osoby z 62 krajów. Ekspert jest autorem książki „Entrepreneurial Mindset”.

Kiedy transformacja ma szansę się udać?

Jak podkreślamy w naszych publikacjach (pisała o tym m.in. Katarzyna Nosalska w artykule pt. „Klucz do biznesowego sukcesu? Dojrzałość cyfrowa”), rozwój i unowocześnianie organizacji nie powinny skupiać się wyłącznie, ani przede wszystkim, na technologiach. Harvard Business Review także zaznacza ten aspekt w publikacji zatytułowanej „Digital Transformation Is Not About Technology”, precyzując, że 70% transformacji cyfrowych nie prowadzi do osiągnięcia zakładanych celów.

Dlaczego tak się dzieje? Wśród powodów magazyn wymienia niewłaściwe podejście do lęku pracowników, że technologiczna reforma zabierze im pracę. Brak przygotowania i włączenia zatrudnionych powoduje, że hamują transformację (czasem nawet nieświadomie), a z kolei zaangażowanie ludzi w procesy wdrożeniowe pozwala efektywniej dostosować nowe rozwiązania do potrzeb przedsiębiorstwa. Harvard Business Review podkreśla, że zmiana wymaga od firm, aby działały, jak startupy z Doliny Krzemowej, czyli miały płaską strukturę, sprawnie podejmowały decyzje, potrafiły szybko przygotowywać prototypy usług i produktów, a nowe narzędzia i modele wprowadzały dynamicznie, w prowizorycznej postaci, potem elastycznie je udoskonalając. Ten wątek również znajdzie się w webinaryjnym wystąpieniu Paula Coyle’a.

Rejestracja

Wydarzenie rozpocznie się 19 czerwca o 12:00. Po wykładzie (w języku angielskim) uczestnicy będą mogli zadawać na czacie pytania, spotkanie poprowadzi ekspert Platformy Przemysłu Przyszłości, Maciej Markowski. Na webinarium można zapisać się w dziale Wydarzenia.