Przedsiębiorczy sposób myślenia, według Paula Coyle’a, jest potrzebny do przejęcia kontroli nad szybko zmieniającą się rzeczywistością. To zbiór zachowań ułatwiających zdobycie inicjatywy i utrzymanie równowagi pomiędzy pracą a życiem prywatnym. W przeciwnym razie, przekonuje ekspert, będziemy biernie poddawali się zewnętrznym bodźcom. Za kluczowe elementy przedsiębiorczej postawy Coyle uznaje bycie proaktywnym i gotowym do podejmowania ryzyka, dodatkowo, niezbędna jest wiedza, jak wytwarzać przychód, zarządzać budżetem i zwiększać zyski firmy. Nie można zapominać o istotności współpracy, bo od niej zależy sukces, dla którego trwałości elementarne znaczenie ma etyka działania.
Podczas webinarium nasz gość przedstawi zagadnienie przedsiębiorczej postawy w kontekście zmiennych, niepewnych, złożonych i niejednoznacznych sytuacji (model VUCA). Paul Coyle opowie także, w jaki sposób kultura, zarządzanie i komunikacja w organizacjach mogą pobudzać lub ograniczać możliwości. Padną przykłady wpływu proponowanej przez specjalistę postawy na wydajność firm. Coyle w 2017 roku założył Entrepreneurial Mindset Network, organizację promującą „ducha przedsiębiorczości”, która zrzesza osoby z 62 krajów. Ekspert jest autorem książki „Entrepreneurial Mindset”.
Kiedy transformacja ma szansę się udać?
Jak podkreślamy w naszych publikacjach (pisała o tym m.in. Katarzyna Nosalska w artykule pt. „Klucz do biznesowego sukcesu? Dojrzałość cyfrowa”), rozwój i unowocześnianie organizacji nie powinny skupiać się wyłącznie, ani przede wszystkim, na technologiach. Harvard Business Review także zaznacza ten aspekt w publikacji zatytułowanej „Digital Transformation Is Not About Technology”, precyzując, że 70% transformacji cyfrowych nie prowadzi do osiągnięcia zakładanych celów.
Dlaczego tak się dzieje? Wśród powodów magazyn wymienia niewłaściwe podejście do lęku pracowników, że technologiczna reforma zabierze im pracę. Brak przygotowania i włączenia zatrudnionych powoduje, że hamują transformację (czasem nawet nieświadomie), a z kolei zaangażowanie ludzi w procesy wdrożeniowe pozwala efektywniej dostosować nowe rozwiązania do potrzeb przedsiębiorstwa. Harvard Business Review podkreśla, że zmiana wymaga od firm, aby działały, jak startupy z Doliny Krzemowej, czyli miały płaską strukturę, sprawnie podejmowały decyzje, potrafiły szybko przygotowywać prototypy usług i produktów, a nowe narzędzia i modele wprowadzały dynamicznie, w prowizorycznej postaci, potem elastycznie je udoskonalając. Ten wątek również znajdzie się w webinaryjnym wystąpieniu Paula Coyle’a.
Rejestracja
Wydarzenie rozpocznie się 19 czerwca o 12:00. Po wykładzie (w języku angielskim) uczestnicy będą mogli zadawać na czacie pytania, spotkanie poprowadzi ekspert Platformy Przemysłu Przyszłości, Maciej Markowski. Na webinarium można zapisać się w dziale Wydarzenia.