Daniel Szewczuk z Wago Elwag wyjaśniał, że oprogramowanie jest złożone z dwóch głównych elementów – sterowników, do których podłączone są wszystkie instalacje w budynkach oraz aplikacji chmurowej umożliwiającej tworzenie raportów i wizualizującej dane dotyczące m.in. zużycia wody, prądu i gazu. W programach webowym i mobilnym użytkownik ma dostęp do tzw. kontrolek, czyli aktualnych wartości na temat temperatury w budynkach, czasu pracy oświetlenia czy stężenia dwutlenku węgla. Obie wersje powiadamiają, jeśli wskaźnik osiągnie alarmujący poziom (granicę ustala się samodzielnie) lub jeśli w infrastrukturze dojdzie do awarii. Wykorzystanie cloud computingu pozwala dodawać do systemu nowe dane i ich źródła, a także aktualizować funkcje platformy.
Łączność, przydzielanie uprawnień i moduły
Daniel Szewczuk podkreślił, że komunikacja w systemie przebiega dwukierunkowo:
– Chodzi nie tylko o zebranie i pokazanie danych, możemy także zmieniać ustawienia instalacji dotyczące na przykład procedury związanej z włączeniem oświetlenia i podniesieniem rolet w lodówkach. W aplikacji wystarczy ustalić moment otwarcia sklepu i wskazać, o ile wcześniej poszczególne elementy instalacji powinny zacząć działać. Dzięki temu pracownicy mogą skupić się na przygotowaniu towaru – argumentował specjalista.
Platforma pozwala przydzielić właściwe uprawnienia poszczególnym osobom odpowiedzialnym za zarządzenia jednym lub wieloma budynkami. Moduły w systemie, poza monitorowaniem zużycia mediów, ułatwiają planowanie serwisu i konserwacji urządzeń oraz zlecanie zadań wykonawcom. Z kolei segment dla menadżerów ma im ułatwić definiowanie wskaźników mierzących poprawne funkcjonowanie obiektów.
Wdrożenie
O procesie wprowadzania systemu opowiadał podczas webinarium prezes Grafen Polska, Bartłomiej Szewczuk, wskazując cztery etapy. Pierwszy polega na przeglądzie systemów używanych w firmie, drugi to efekt pierwszego, czyli prace projektowe. Zdarza się, że zanim powstanie pomysł, trzeba powtórzyć rozpoznanie w przedsiębiorstwie – to trzeci etap. Czwartym krokiem jest zainstalowanie niezbędnych czujników, sterowników i konfiguracja systemu, a także wsparcie początkowe związane z przeszkoleniem ludzi oraz rozwijaniem programu o kolejne segmenty. Oprogramowanie można zintegrować z innymi systemami, np. ERP czy CRM.
Cykl
Spotkanie zorganizowały Agencja Rozwoju Aglomeracji Wrocławskiej, Stermedia i Platforma Przemysłu Przyszłości w ramach cyklu „Przemysł 4.0 – Made in Wroclaw”. Wcześniejsze wydarzenia omawiały m.in. wprowadzenie AR czy zautomatyzowanego zarządzania oświetleniem. Kolejna konferencja w tym cyklu – we wrześniu.