Przejdź do treści

MŚP planują utrzymać cyfrowe zmiany wprowadzone w wyniku pandemii


  • 69% przedsiębiorstw planuje cyfryzację w ciągu najbliższych 5 lat.
  • W tym czasie liczba korzystających z rozwiązań sztucznej inteligencji wzrośnie z 15 do 53%.
  • 86% przedstawicieli małych i średnich firm w Polsce mogłoby współdzielić maszyny i urządzenia.
  • Autorzy raportu „Cyfrowa (r)ewolucja na rynku leasingu. Pod lupą” zleconego przez Europejski Fundusz Leasingowy zapytali przedsiębiorców również o dzielenie się pracownikami.

Podczas pandemii koronawirusa 65% MŚP rozszerzyło korzystanie z nowych technologii, dla 69% z nich zmiany mają być trwałe. Na najbliższe 5 lat proces cyfryzacji planują głównie przedsiębiorcy urodzeni w latach 1946-1960 – 78% wskazań. Podobnie deklarowały osoby urodzone pomiędzy 1961 a 2000 rokiem. Odmienne wyniki dotyczą urodzonych po 2001 roku, gdzie odsetek jest niższy, co autorzy badania wyjaśniają tym, że najmłodsi przedsiębiorcy digitalizowali organizacje jeszcze przed kryzysem. Jak wynika z publikacji, w ciągu 5 lat z 15 do 53% wzrośnie liczba MŚP stosujących AI – wdrożenia deklaruje 45% mikro, 53% małych i 59% średnich firm. Obecnie najczęściej sztucznej inteligencji używają organizacje zajmującej się transportem i logistyką. Najrzadziej – przedsiębiorstwa budowlane.

Ekonomia współdzielenia

Zdaniem respondentów usługi finansowe powinny być scyfryzowane, m.in. poprzez częstsze wykorzystywanie internetowych narzędzi ułatwiających dopasowanie produktu za pomocą konfiguracji parametrów, z których obecnie korzysta 23% badanych przedsiębiorców. 86% MŚP zakłada, że mogłoby dzielić maszyny i urządzenia z innymi przedsiębiorstwami, a 72% jest zainteresowanych carsharingiem. Powierzchnie jest w stanie współdzielić 44% ankietowanych, a wspólnych pracowników nie wyklucza 29% firm.

Finansowanie cyfryzacji

Pieniądze na ulepszenie infrastruktury sieciowej, poprawę komunikacji między instytucjami publicznymi i biznesem, oraz działania na rzecz cyberbezpieczeństwa będą dostępne w ramach Krajowego Planu Odbudowy. Według planów rządu transformację cyfrową polskiej gospodarki bezpośrednio wesprze 4,9 miliarda euro (2,8 miliarda w grantach i 2,1 miliarda w pożyczkach), a pośrednio (czyli m.in. w działach wspierających zieloną mobilność, sektor zdrowia i konkurencyjność gospodarki) – około 7,7 miliarda. Z KPO w pierwszej kolejności skorzystają branże, które najbardziej ucierpiały wskutek pandemii. Aktualne informacje o mechanizmach umożliwiających finansowanie innowacji w przedsiębiorstwach, są dostępne w Nawigatorze Finansowym.


Zyskasz dostęp do rzetelnej wiedzy i aktualnych informacji o wydarzeniach oraz szkoleniach z zakresu transformacji cyfrowej. Zapisz się:

Zgadzam się na