MŚP planują utrzymać cyfrowe zmiany wprowadzone w wyniku pandemii

  • 69% przedsiębiorstw planuje cyfryzację w ciągu najbliższych 5 lat.
  • W tym czasie liczba korzystających z rozwiązań sztucznej inteligencji wzrośnie z 15 do 53%.
  • 86% przedstawicieli małych i średnich firm w Polsce mogłoby współdzielić maszyny i urządzenia.
  • Autorzy raportu „Cyfrowa (r)ewolucja na rynku leasingu. Pod lupą” zleconego przez Europejski Fundusz Leasingowy zapytali przedsiębiorców również o dzielenie się pracownikami.

Podczas pandemii koronawirusa 65% MŚP rozszerzyło korzystanie z nowych technologii, dla 69% z nich zmiany mają być trwałe. Na najbliższe 5 lat proces cyfryzacji planują głównie przedsiębiorcy urodzeni w latach 1946-1960 – 78% wskazań. Podobnie deklarowały osoby urodzone pomiędzy 1961 a 2000 rokiem. Odmienne wyniki dotyczą urodzonych po 2001 roku, gdzie odsetek jest niższy, co autorzy badania wyjaśniają tym, że najmłodsi przedsiębiorcy digitalizowali organizacje jeszcze przed kryzysem. Jak wynika z publikacji, w ciągu 5 lat z 15 do 53% wzrośnie liczba MŚP stosujących AI – wdrożenia deklaruje 45% mikro, 53% małych i 59% średnich firm. Obecnie najczęściej sztucznej inteligencji używają organizacje zajmującej się transportem i logistyką. Najrzadziej – przedsiębiorstwa budowlane.

(Korzystanie z SI w MŚP – graf. EFL)

Ekonomia współdzielenia

Zdaniem respondentów usługi finansowe powinny być scyfryzowane, m.in. poprzez częstsze wykorzystywanie internetowych narzędzi ułatwiających dopasowanie produktu za pomocą konfiguracji parametrów, z których obecnie korzysta 23% badanych przedsiębiorców. 86% MŚP zakłada, że mogłoby dzielić maszyny i urządzenia z innymi przedsiębiorstwami, a 72% jest zainteresowanych carsharingiem. Powierzchnie jest w stanie współdzielić 44% ankietowanych, a wspólnych pracowników nie wyklucza 29% firm.

Blue double exposure of money coins stacking with bar graph for financial and investment business concept.
(graf. Getty Images)

Finansowanie cyfryzacji

Pieniądze na ulepszenie infrastruktury sieciowej, poprawę komunikacji między instytucjami publicznymi i biznesem, oraz działania na rzecz cyberbezpieczeństwa będą dostępne w ramach Krajowego Planu Odbudowy. Według planów rządu transformację cyfrową polskiej gospodarki bezpośrednio wesprze 4,9 miliarda euro (2,8 miliarda w grantach i 2,1 miliarda w pożyczkach), a pośrednio (czyli m.in. w działach wspierających zieloną mobilność, sektor zdrowia i konkurencyjność gospodarki) – około 7,7 miliarda. Z KPO w pierwszej kolejności skorzystają branże, które najbardziej ucierpiały wskutek pandemii. Aktualne informacje o mechanizmach umożliwiających finansowanie innowacji w przedsiębiorstwach, są dostępne w Nawigatorze Finansowym.