Przejdź do treści

Między Wrocławiem a Opolem powstanie fabryka komponentów do baterii samochodowych


Zakład wybuduje w Skarbimierzu firma z Korei Południowej. ANP Enertech zamierza wytwarzać tam środek przewodzący dla akumulatorów litowo-jonowych. Produkcja ma wystartować za ponad rok.

Początek działania fabryki autorzy inicjatywy planują na grudzień 2023 roku. Zakład stanie na terenie Wałbrzyskiej Specjalnej Strefy Ekonomicznej INVEST-PARK. W przygotowaniu projektu uczestniczyła Polska Agencja Inwestycji i Handlu. PAIH zaznacza, że to 69 koreańskie przedsięwzięcie w naszym kraju, a drugie w Skarbimierzu:

– To kolejny koreański inwestor, który w ostatnim czasie wybrał nasz kraj na lokalizację zaawansowanych procesów w branży e-mobilności. Mogłoby się wydawać, że pandemia Covid-19 zmniejszy apetyt koreańskich firm na lokowanie tego typu biznesu w Polsce, ale nic takiego nie miało miejsca. Od wybuchu pandemii ściągnęliśmy do Polski niemal tyle samo koreańskich projektów sektora e-mobilności, ile zamknęliśmy przed rokiem 2020akcentuje prezes zarządu PAIH, Krzysztof Drynda w informacji prasowej.

To nasza pierwsza inwestycja w Europie i cieszymy się, że możemy wprowadzić do Polski nową technologię – dodaje prezes zarządu ANP Enertech, Kwangmin Lee. – To dla Polski wielka szansa na zbudowanie silniejszej pozycji w Europie i stanie się hubem dla firm rozwijających nowe technologie. Było kilka powodów, dla których zdecydowaliśmy się na założenie pierwszego zagranicznego zakładu produkcyjnego w Polsce. Najważniejszym z nich było znaczenie Europy i Polski dla rozwoju rynku pojazdów elektrycznych i sektora energetycznego. Jesteśmy przekonani, że będziemy się tu stabilnie rozwijać nie tylko w zakresie produkcji akumulatorów CNT do pojazdów elektrycznych, ale także w sektorze energii odnawialnej i branży nowoczesnych wyświetlaczy elektronicznych.

150 mln zł do Skarbimierza

Fabryka na Opolszczyźnie będzie kosztowała 150 mln zł. Ma skupiać się na produkcji tzw. wtórnego środka przewodzącego do baterii Li-Ion. Komponent trafi następnie do koreańskich producentów akumulatorów do aut elektrycznych. Chodzi o zakłady działające na Śląsku.

O ANP i PAIH

Inwestor z Azji Wschodniej, ANP Enertech, należy do grupy kapitałowej ANP – jego spółką-matką jest Advanced Nano Products. Polska Agencja Inwestycji i Handlu to z kolei instytucja doradcza w ramach Grupy Polskiego Funduszu Rozwoju. Współpracuje z eksporterami i inwestorami, oferując kooperację podczas organizacji misji biznesowych, wsparcie komunikacyjne projektów oraz szkolenia i audyty.

fot. główne: PAIH / Twitter


Zyskasz dostęp do rzetelnej wiedzy i aktualnych informacji o wydarzeniach oraz szkoleniach z zakresu transformacji cyfrowej. Zapisz się:

Zgadzam się na