Przejdź do treści

Magazyn Przemysł Przyszłości: technologie przemysłu 4.0, human augmentation i edukacja techniczna


  • Z czwartego numeru kwartalnika czytelnicy dowiedzą się szczegółów o założycielskich i intensyfikujących technologiach przemysłu 4.0.
  • Autorzy poruszają także zagadnienia zwiększania ludzkich możliwości za pomocą nowoczesnych rozwiązań oraz rodzajów druku przestrzennego.
  • E-wydanie nowego numeru jest dostępne w Bazie wiedzy PPP. Zainteresowani wersją papierową mogą przesyłać zgłoszenia – poniżej podajemy adres e-mail.

Prof. Katarzyna Śledziewska i prof. Renata Włoch do technologii warunkujących powstanie gospodarki cyfrowej zaliczają komputer, smartfon i internet. Z kolei wśród technologii intensyfikujących, wyszczególnionych dzięki badaczom DELab-u Uniwersytetu Warszawskiego, wymieniają chmurę obliczeniową, sztuczną inteligencję czy internet rzeczy. W dwóch artykułach opublikowanych w nowym numerze kwartalnika, przybliżają poszczególne rozwiązania, przyglądając się ich historii, ewolucji i zastosowaniom.

Edukacja dla przemysłu 4.0

Ponad 800 tysięcy uczniów szkół średnich (58%) kształci się w szkołach technicznych i branżowych. W szkolnictwie branżowym najczęściej obieranym zawodem był technik informatyk – wybrało go blisko 100 tys. uczniów, co stanowi blisko 12% uczących się w szkolnictwie branżowym i technicznym. Kolejny jest technik logistyk, to wybór 52949 osób, czyli ok. 7% – czytamy w artykule dr. Ziemowita Sochy, socjologa, eksperta Platformy Przemysłu Przyszłości i Instytutu Badań Edukacyjnych. W tekście specjalista skupia się na edukacji w kontekście potrzeb przemysłu 4.0.

Superpracownicy przyszłości

Kolejny temat poruszany w magazynie Przemysł Przyszłości dotyczy wykorzystania nowych technologii do zwiększania sprawności intelektualnej i fizycznej wydajności pracowników. Dziennikarz technologiczny, Jacek Tomczyk, podkreśla, że postępy w cyfryzacji, robotyzacji, inżynierii materiałowej i łączności sprawiają, że organizm człowieka de facto można traktować jako część systemu IoT. Takie podejście wydaje się optymalne: jedynie harmonijne współgranie człowieka z maszynami sprawi, że w pełni wykorzystamy dostępne narzędzia. W artykule opisuje przykłady wykorzystania wirtualnej rzeczywistości, egzoszkieletów czy też biometrii.

Zamawianie magazynu

Czytelnicy dowiedzą się, na czym polegają różnice pomiędzy drukiem 3D i 4D, a także poznają szczegóły na temat kolejnych technik – druku 2,5D oraz 5D. Jednym z tekstów przypominamy o niedawno powstałym Związku Pracodawców o nazwie Forum Automatyki i Robotyki Polskiej, który zajmie się m.in. wspieraniem cyfrowego rozwoju gospodarki. Magazyn Przemysł Przyszłości ma na celu popularyzację informacji o transformacji cyfrowej, a także nowoczesnych technologiach stosowanych w firmach produkcyjnych. Zainteresowani kwartalnikiem znajdą wszystkie e-wydania na stronie poświęconej wydawnictwu. Osoby, które wolą wersję papierową, mogą przesłać zamówienie na adres kontakt@fppp.gov.pl.


Zyskasz dostęp do rzetelnej wiedzy i aktualnych informacji o wydarzeniach oraz szkoleniach z zakresu transformacji cyfrowej. Zapisz się:

Zgadzam się na