Przejdź do treści

Magazyn Przemysł Przyszłości: technologie przemysłu 4.0, human augmentation i edukacja techniczna


Prof. Katarzyna Śledziewska i prof. Renata Włoch do technologii warunkujących powstanie gospodarki cyfrowej zaliczają komputer, smartfon i internet. Z kolei wśród technologii intensyfikujących, wyszczególnionych dzięki badaczom DELab-u Uniwersytetu Warszawskiego, wymieniają chmurę obliczeniową, sztuczną inteligencję czy internet rzeczy. W dwóch artykułach opublikowanych w nowym numerze kwartalnika, przybliżają poszczególne rozwiązania, przyglądając się ich historii, ewolucji i zastosowaniom.

Young businesswoman examining business charts on desktop PC in the office.
(fot. Getty Images)

Edukacja dla przemysłu 4.0

Ponad 800 tysięcy uczniów szkół średnich (58%) kształci się w szkołach technicznych i branżowych. W szkolnictwie branżowym najczęściej obieranym zawodem był technik informatyk – wybrało go blisko 100 tys. uczniów, co stanowi blisko 12% uczących się w szkolnictwie branżowym i technicznym. Kolejny jest technik logistyk, to wybór 52949 osób, czyli ok. 7% – czytamy w artykule dr. Ziemowita Sochy, socjologa, eksperta Platformy Przemysłu Przyszłości i Instytutu Badań Edukacyjnych. W tekście specjalista skupia się na edukacji w kontekście potrzeb przemysłu 4.0.

(graf. Lech Mazurczyk)

Superpracownicy przyszłości

Kolejny temat poruszany w magazynie Przemysł Przyszłości dotyczy wykorzystania nowych technologii do zwiększania sprawności intelektualnej i fizycznej wydajności pracowników. Dziennikarz technologiczny, Jacek Tomczyk, podkreśla, że postępy w cyfryzacji, robotyzacji, inżynierii materiałowej i łączności sprawiają, że organizm człowieka de facto można traktować jako część systemu IoT. Takie podejście wydaje się optymalne: jedynie harmonijne współgranie człowieka z maszynami sprawi, że w pełni wykorzystamy dostępne narzędzia. W artykule opisuje przykłady wykorzystania wirtualnej rzeczywistości, egzoszkieletów czy też biometrii.

Futuristic human brain 3d illustration. Neural augmentation. Advanced medicine and science
(graf. Getty Images)

Zamawianie magazynu

Czytelnicy dowiedzą się, na czym polegają różnice pomiędzy drukiem 3D i 4D, a także poznają szczegóły na temat kolejnych technik – druku 2,5D oraz 5D. Jednym z tekstów przypominamy o niedawno powstałym Związku Pracodawców o nazwie Forum Automatyki i Robotyki Polskiej, który zajmie się m.in. wspieraniem cyfrowego rozwoju gospodarki. Magazyn Przemysł Przyszłości ma na celu popularyzację informacji o transformacji cyfrowej, a także nowoczesnych technologiach stosowanych w firmach produkcyjnych. Zainteresowani kwartalnikiem znajdą wszystkie e-wydania na stronie poświęconej wydawnictwu. Osoby, które wolą wersję papierową, mogą przesłać zamówienie na adres kontakt@fppp.gov.pl.


Zyskasz dostęp do rzetelnej wiedzy i aktualnych informacji o wydarzeniach oraz szkoleniach z zakresu transformacji cyfrowej. Zapisz się: