M.in. o etyce robotów – seminarium Zatoki Sztucznej Inteligencji z Gdańska

  • Eksperci z Politechniki Gdańskiej i firmy OKE Poland omówią zagadnienia dotyczące stosowania AI.
  • Wśród tematów spotkania są też kwestie etyczne związane z robotami.
  • Internetowe wydarzenie rozpocznie się o 17:30 w czwartek.

Wykorzystanie algorytmów AI w przestrzeni publicznej oraz w systemach szczególnie istotnych dla bezpieczeństwa to temat wirtualnego spotkania klubu o nazwie Zatoka Sztucznej Inteligencji. Wykłady poświęcone zastosowaniom SI poprowadzą Miłosz Kaszyński z firmy OKE Poland zajmującej się tworzeniem oprogramowania dla platform telewizyjnych oraz Sebastian Cygert z Wydziału Elektroniki, Telekomunikacji i Informatyki Politechniki Gdańskiej.

Zdalne spotkanie klubu AI Bay już w czwartek, ale nadal możecie się zapisać aby wziąć w nim udział.Zapraszamy do…

Opublikowany przez Dih4.ai Wtorek, 20 października 2020

Etyka i roboty

Z kolei Magdalena Popowska z Wydziału Zarządzania i Ekonomii PG przybliży zagadnienia etyczne dotyczące robotów. Kwestie moralności związane z projektowaniem algorytmów sterujących maszynami poruszała wcześniej również Komisja Europejska w Białej Księdze AI – zdaniem autorów tej publikacji, SI i sposoby zbierania danych potrzebnych do szkolenia sieci neuronowych powinny być zgodne z europejskimi normami, szczególnie w zakresie praw podstawowych i konsumenckich. Parlament Europejski zaznaczył natomiast, że od projektantów należy wymagać, aby maszyny przestrzegały zasad sformułowanych przez Isaaca Asimova w opowiadaniu „Zabawa w berka” z 1942 roku (ang. „Runaround”):

  1. Robot nie może skrzywdzić człowieka, ani przez zaniechanie działania dopuścić, aby człowiek doznał krzywdy.
  2. Robot musi być posłuszny rozkazom człowieka, chyba że stoją one w sprzeczności z Pierwszym Prawem.
  3. Robot musi chronić samego siebie, o ile tylko nie stoi to w sprzeczności z Pierwszym lub Drugim Prawem.
robot i człowiek pracujący razem
(fot. Getty Images)

Terminy

Spotkanie rozpocznie się 22 października o 17:30 na platformie Zoom. Zapisy w swoim serwisie przyjmuje klub politechniczny AI Bay – Zatoka Sztucznej Inteligencji. Klub powstał w 2018 roku na Politechnice Gdańskiej, jego zadaniem jest przygotowywanie rozwiązań wykorzystujących algorytmy uczenia maszynowego. AI Bay organizuje nadchodzące wydarzenie we współpracy z gdańskim DIH4AI.