Przejdź do treści

Łomżyński producent skonstruował automatyczną krajarkę tekturowych gilz


  • Urządzenie jest stosowane w przemyśle spożywczym, papierniczym i opakowaniowym.
  • Maszyna samodzielnie pobiera różnego typu tekturowe tuleje, kroi je i sortuje.
  • Z pomocą aplikacji, przygotowanej we współpracy z niemieckim partnerem, krajarką da się sterować zdalnie.
  • Firma z województwa podlaskiego korzysta ze wsparcia finansowego Polskiej Agencji Rozwoju Przedsiębiorczości w ramach programu dla startupów ze wschodniej części kraju.

Z maszyn Nevotechu NVC-A2000 korzystają wytwórcy tzw. produktów szybko zbywalnych (jedzenia i środków czystości), przemysł papierniczy, tworzyw sztucznych i opakowaniowy. Urządzenie, w porównaniu ze starszymi modelami tego typu, nie wymaga obsługi operatora, działa z materiałami o różnych długościach (maksymalna wynosi 3,5 m), średnicach (od 3,8 do 15,2 cm), a także grubościach (od 0,3 do 1,6 cm). Dzięki wewnętrznemu wielopoziomowemu magazynowi krajarka umożliwia jednoczesną obsługę różnych typów gilz:

Maszyna pobiera odpowiednie tuleje, tnie je i sortuje do pojemników, zgodnie z ustawieniami programu, lub bezpośrednio przekierowuje na transportery, które przewożą gilzy w miejsce kolejnych etapów produkcji – wyjaśnia w rozmowie z Platformą Przemysłu Przyszłości prezes Nevotechu. – Zwykłe maszyny są na ogół przystosowane do jednego typu gilz, można je przezbroić, ale to wymaga czasu i specjalisty, który obsłuży urządzenie – zaznacza Paweł Szymański.

Zdalna komunikacja już teraz, w planach automatyzacja całego procesu

Firma z Łomży napisała, przy udziale niemieckiej spółki Bosch Rexroth, oprogramowanie sterujące krajarką – powodem współpracy był fakt, że komponenty niemieckiego producenta automatyki znajdują się w modelu NVC-A2000. Software, który powstał w wyniku współpracy przedsiębiorstw, pozwala zdalnie sterować maszyną:

Dostęp do urządzenia mamy tak naprawdę z całego świata. Użytkownik ze smartfonem lub tabletem może kontrolować wszystkie parametry i zmieniać ustawienia maszyny – dodaje Szymański.

Nevotech planuje w przyszłości zautomatyzowanie całego procesu podawania i uzupełniania materiału, jak również – z użyciem robotów – odbierania posegregowanych gilz, paletyzacji, pakowania i wysyłki.

Konkursu PARP-u dla startupów działających na wschodzie Polski

Firma wzięła udział w konkursie, organizowanym przez Polską Agencję Rozwoju Przedsiębiorczości, „Rozwój startupów w Polsce Wschodniej”, skierowanym do małych i średnich przedsiębiorstw. Agencja wybrała 25 firm: znalazły się wśród nich jeszcze: Intrec, twórca aplikacji umożliwiającej zdalną rekrutację pracowników, TRANS ASSIST, producent systemu zarządzania komunikacją i nawigacją w transporcie międzynarodowym oraz spółka Caiote, która opracowuje platformę do zbierania i analizy danych gromadzonych w ramach IoT.


Zyskasz dostęp do rzetelnej wiedzy i aktualnych informacji o wydarzeniach oraz szkoleniach z zakresu transformacji cyfrowej. Zapisz się:

Zgadzam się na