Przejdź do treści

Lepsze nastroje wśród przedsiębiorców


  • Z badania Krajowego Rejestru Długów wynika, że 46% polskich firm uważa swoją obecną sytuację za dobrą.
  • W maju taką deklarację składało 25% pytanych.
  • 17% przedsiębiorców planuje w najbliższych miesiącach rekrutacje, a 15% zamierza inwestować.
  • Prawie 3/4 ankietowanych chce skorzystać z rządowych programów pomocowych.
  • Dane pochodzą z sierpniowego raportu „Koronabilans MŚP”.

Inwestycje w ciągu najbliższych 3 miesięcy planuje 15,3% mikro, małych i średnich firm. Badani przedsiębiorcy najczęściej zamierzają kupować nowe maszyny (46%), systemy informatyczne (24%) i prowadzić prace budowlane (17%). Rzadziej wymieniają wydatki na nowe materiały, magazyny i grunty. Najbliższy kwartał nie przyniesie zmian w liczbie pracowników w większości MŚP – 3/4 firm zapowiedziało utrzymanie obecnej załogi, 7,7% zakłada jej zmniejszenie, a 17,3% planuje zatrudniać. Miesiąc temu poszerzanie kadr przewidywało 14,8% przedsiębiorstw. Według prezesa Krajowego Rejestru Długów, Adama Łąckiego, w zebranych danych widać przemyślane gospodarowanie pieniędzmi i długością czasu pracy, co w trudnym okresie pozwoliło utrzymać wiele stanowisk.

Sytuacja ekonomiczna

Blisko połowa przedsiębiorców (46%) ocenia swoją sytuację jako dobrą. W pierwszej edycji badania prowadzonego w maju takie deklaracje składało 25%. Równocześnie spadł odsetek uznających sytuację za złą – z 49 do 24%. Nadchodzące miesiące według 54% respondentów nie przyniosą zmian, korzystne okoliczności przewiduje 21%, a negatywne – 24%. Większość firm odczuwa wpływ pandemii koronawirusa, niespełna 1/3 deklaruje, że ten czynnik nie miał znaczenia. Co piąty przedsiębiorca z trudem zdobywa potrzebne materiały lub półprodukty, 23% spodziewa się tego typu kłopotów w nadchodzących miesiącach.

Wykorzystywane wsparcie

70% firm zakłada, że skorzysta z programów pomocy przygotowanych przez rząd. Najwięcej przedsiębiorców zapowiedziało wnioski o odroczenie lub zwolnienie ze składek ZUS, o dofinansowanie zatrudnienia oraz o kredyty i pożyczki. Rzadziej firmy planują ubiegać się o tzw. postojowe, rozliczenie tegorocznych strat w przyszłym roku czy o wakacje kredytowe.

Badanie

„Koronabilans MŚP” to czwarta edycja badania prowadzonego od maja przez spółkę Krajowy Rejestr Długów Biuro Informacji Gospodarczej. Tym razem uczestniczyło w nim 300 przedsiębiorstw, z czego blisko połowę stanowiły mikro firmy, 41,4% małe, a 9,6% organizacje średniej wielkości.


Zyskasz dostęp do rzetelnej wiedzy i aktualnych informacji o wydarzeniach oraz szkoleniach z zakresu transformacji cyfrowej. Zapisz się:

Zgadzam się na