Kolejny operator uruchomił komercyjną sieć 5G w Polsce

  • Po Polkomtelu, T-Mobile jest drugim telekomem, który włączył w naszym kraju internet piątej generacji.
  • 5G do końca miesiąca obejmie u tego operatora zasięgiem 46 miast.
  • Dla przemysłu szybsza sieć oznacza masową łączność wielu urządzeń i lepsze zarządzanie procesami.
  • Piszemy także o planach pozostałych firm telekomunikacyjnych.
maszt 5g

T-Mobile uruchomiło sieć nowej generacji w Warszawie, Łodzi, Krakowie, Kielcach, Opolu i na terenie Górnośląskiego Okręgu Przemysłowego. Przedsiębiorstwo do końca czerwca planuje objąć zasięgiem 6 milionów osób w 46 miastach. Podobnie jak Polkomtel, T-Mobile nie czekał na aukcję pasma 3,6 GHz i włączył 5G w 1600 stacjach bazowych wykorzystujących pasmo 2,1 GHz. Żeby skorzystać z usprawnionej łączności, trzeba mieć urządzenie działające na częstotliwości 2100 MHz, a także podpisaną umowę dotyczącą planów taryfowych dostępnych od września 2019 roku. Obecnie u niemieckiego operatora dostęp do 5G jest bezpłatny.

masz telekomunikacyjny
(fot. Getty Images)

5G to skuteczniejsze zarządzanie w przemyśle i usprawnienie logistyki

Sieć piątej generacji daje m.in. masową łączność i synchronizację pomiędzy wieloma urządzeniami pracującymi w tym samym miejscu. Według Wojciecha Pawlaka, kierownika ds. rozwoju biznesu w hubie technologicznym hubraum, 5G zmieni podejście do zarządzania:

Szybsza i bardziej stabilna łączność zapewnia globalny ogląd sytuacji i możliwość zejścia aż do szczegółów dotyczących pojedynczego parametru urządzeń. To również elastyczność projektowania i późniejszej rozbudowy sieci oraz profilaktyka, czyli nowy sposób zapobiegania usterkom infrastruktury przemysłowej w oparciu o zaawansowaną diagnostykę. Pomiędzy tym wszystkim jest jeszcze inteligentna logistyka, usprawniająca procesy i likwidująca wąskie gardła łańcucha dostaw – podkreśla ekspert.

Jednak, jak zaznacza Pawlak, łączność 5G do efektywności bardzo potrzebuje edge computingu, a zatem obliczeń realizowanych na krawędzi sieci, żeby w jak najkrótszym czasie i z jak najniższym opóźnieniem przetwarzać dane.

(fot. Getty Images)

Od lipca w Polsce będą działały trzy komercyjne sieci 5G

Pierwszym operatorem, który uruchomił w Polsce szybszy internet, był Polkomtel, właściciel Plusa. Firma włączyła 100 nadajników na terenie 7 miast, obejmując zasięgiem milion osób. W trakcie modernizacji sieci jest w tej chwili Orange, spółka zaplanowała start usługi #hello5G na 1 lipca. Łączność piątej generacji ma zapewnić użytkownikom 1600 stacji bazowych rozmieszczonych m.in. w Warszawie, Łodzi i Katowicach. Play uruchamia kolejne nadajniki i do końca czerwca udostępni 5G w 53 miastach. Telekom dodał już do swojej oferty plany taryfowe, które pozwolą skorzystać z 5G po włączeniu sieci.

5G 6G Agile AI AR Automatyzacja Big data Blockchain Cloud computing Cyberbezpieczeństwo Digital twin DIH Dojrzałość cyfrowa Drony Druk 3D Edge computing Egzoszkielety Energetyka Fabryka przyszłości Finansowanie Fotowoltaika GOZ Human augmentation ICT IIoT Konkursy Koronawirus Logistyka ML Motoryzacja MŚP NCBR PPP Pracownicy 4.0 Prawo Przemysł 4.0 R&D Roboty Startupy VR Wodór