Przejdź do treści

Jak rozwija się rynek cobotów?


Wartość rynku cobotów do 2030 r. będzie rosła co rok o 32,5% – przewidują eksperci firmy ABI Research. W 2020 r. sektor robotów współpracujących zarobił 475 mln dolarów, w 2021 r. ta kwota ma zwiększyć się do 600 mln dolarów, a w 2030 r. – do 8 mld. W raporcie „Cobots for Flexible Automation” analitycy podkreślają, że cobotami szczególnie zainteresowane są małe i średnie przedsiębiorstwa. Firmy doceniają takie atuty maszyn, jak łatwość użytkowania, możliwość szybkiego przeprogramowania i przeniesienia w inne miejsce oraz niską cenę w porównaniu do konkurencyjnych urządzeń automatycznych. Istotne jest również, że nowo konstruowane coboty mogą przenosić coraz cięższe ładunki.

cobot
(fot. Getty Images)

Połowa rynku dla Universal Robots

Największą sprzedaż na rynku robotów współpracujących zanotowała w zeszłym roku firma Universal Robots, która stoi za 50% wszystkich dostaw, uzyskując przychody w wysokości 219 mln dolarów. Inni producenci, m.in. FANUC czy ABB, mieli przestoje z powodu pandemii, ale już nadrabiają zaległości. Zamierzają konkurować z Universal Robots przez ulepszanie interfejsu użytkownika i zwiększanie użyteczności swoich systemów. Przeznaczają też coraz więcej pieniędzy na rozwój nowych rozwiązań oraz rozszerzają sieci sprzedaży. Jak przewiduje Rian Whitton, główny analityk w ABI Research, bariery między cobotami a standardowymi maszynami przemysłowymi zaczynają zanikać, bo powstają roboty dwufunkcyjne, które mogą działać zarówno jako coboty, jak i w trybie robota przemysłowego.

(Cobot firmy Universal Robots – fot. UR)

Coboty coraz popularniejsze

Jak wynika z raportu Międzynarodowej Federacji Robotyki, w 2019 roku udział cobotów wśród wszystkich instalacji robotów przemysłowych na świecie wzrósł do 4,84%, a ich sprzedaż zwiększyła się o 11% w porównaniu z poprzednim rokiem. Analitycy podkreślają, że globalnie w fabrykach pracuje 2,7 miliona robotów przemysłowych – to o 12% więcej niż w poprzednim roku. Polska z liczbą 2,6 tysiąca sprzedanych maszyn plasuje się na 14 miejscu na świecie. Najwięcej robotów kupiły fabryki związane z przemysłem motoryzacyjnym (37%) oraz tworzywami sztucznymi i chemią (15%).


Zyskasz dostęp do rzetelnej wiedzy i aktualnych informacji o wydarzeniach oraz szkoleniach z zakresu transformacji cyfrowej. Zapisz się:

Zgadzam się na