Przejdź do treści

Jak rozwija się rynek cobotów?


  • W ciągu dekady wartość rynku cobotów wzrośnie z 600 mln do 8 mld dolarów – wynika z raportu „Cobots for Flexible Automation” przygotowanego przez ABI Research.
  • Największym graczem w tym sektorze jest firma Universal Robots, która w zeszłym roku sprzedała maszyny za 219 mln dolarów.
  • Robotami współpracującymi najbardziej interesują się małe i średnie przedsiębiorstwa.

Wartość rynku cobotów do 2030 r. będzie rosła co rok o 32,5% – przewidują eksperci firmy ABI Research. W 2020 r. sektor robotów współpracujących zarobił 475 mln dolarów, w 2021 r. ta kwota ma zwiększyć się do 600 mln dolarów, a w 2030 r. – do 8 mld. W raporcie „Cobots for Flexible Automation” analitycy podkreślają, że cobotami szczególnie zainteresowane są małe i średnie przedsiębiorstwa. Firmy doceniają takie atuty maszyn, jak łatwość użytkowania, możliwość szybkiego przeprogramowania i przeniesienia w inne miejsce oraz niską cenę w porównaniu do konkurencyjnych urządzeń automatycznych. Istotne jest również, że nowo konstruowane coboty mogą przenosić coraz cięższe ładunki.

Połowa rynku dla Universal Robots

Największą sprzedaż na rynku robotów współpracujących zanotowała w zeszłym roku firma Universal Robots, która stoi za 50% wszystkich dostaw, uzyskując przychody w wysokości 219 mln dolarów. Inni producenci, m.in. FANUC czy ABB, mieli przestoje z powodu pandemii, ale już nadrabiają zaległości. Zamierzają konkurować z Universal Robots przez ulepszanie interfejsu użytkownika i zwiększanie użyteczności swoich systemów. Przeznaczają też coraz więcej pieniędzy na rozwój nowych rozwiązań oraz rozszerzają sieci sprzedaży. Jak przewiduje Rian Whitton, główny analityk w ABI Research, bariery między cobotami a standardowymi maszynami przemysłowymi zaczynają zanikać, bo powstają roboty dwufunkcyjne, które mogą działać zarówno jako coboty, jak i w trybie robota przemysłowego.

Coboty coraz popularniejsze

Jak wynika z raportu Międzynarodowej Federacji Robotyki, w 2019 roku udział cobotów wśród wszystkich instalacji robotów przemysłowych na świecie wzrósł do 4,84%, a ich sprzedaż zwiększyła się o 11% w porównaniu z poprzednim rokiem. Analitycy podkreślają, że globalnie w fabrykach pracuje 2,7 miliona robotów przemysłowych – to o 12% więcej niż w poprzednim roku. Polska z liczbą 2,6 tysiąca sprzedanych maszyn plasuje się na 14 miejscu na świecie. Najwięcej robotów kupiły fabryki związane z przemysłem motoryzacyjnym (37%) oraz tworzywami sztucznymi i chemią (15%).


Zyskasz dostęp do rzetelnej wiedzy i aktualnych informacji o wydarzeniach oraz szkoleniach z zakresu transformacji cyfrowej. Zapisz się:

Zgadzam się na