Inżynierki 4.0 trafią na robotyczne szkolenia i zajęcia mentoringowe

  • W programie jest 30 miejsc dla studentek uczelni technicznych.
  • Uczestniczki wezmą udział w warsztatach dotyczących technologii przemysłowych, cyfryzacji i komunikacji.
  • Do projektu można zgłaszać się do 8 marca. Na końcu informacji jest link rejestracyjny.

Studentki z polskich uczelni technicznych (studiów I i II stopnia), które w przyszłości chcą być inżynierkami, mają okazję zapisać się do projektu organizowanego przez Siemensa. Główne cele programu to poszerzanie kompetencji związanych z technologiami Przemysłu 4.0 oraz pomoc w zarządzaniu karierą. Chodzi również o intensywniejsze wprowadzanie kobiet do przedsiębiorstw technologicznych.

(graf. Siemens)

Konkurs #Inzynierki4_0

Organizatorzy spośród nadesłanych zgłoszeń wyłonią 30 kandydatek. Uczestniczki programu w drugiej połowie marca wezmą udział w warsztatach. Studentki, które pojawią się na wszystkich spotkaniach w Warszawie, dostaną certyfikat i możliwość przystąpienia do konkursu #Inzynierki4_0. Na laureatki czekają certyfikowane szkolenia w firmie KUKA oraz zajęcia mentoringowe w Siemensie. W czasie 4-dniowego kursu kobiety nauczą się obsługiwać systemy robotów KUKA, modyfikować istniejące programy maszyn i odczytywać polecenia w aplikacjach. Będą również uczestniczyły w warsztacie z obsługi oprogramowania do symulacji. Mentoring w Siemensie ułatwi studentkom przygotowanie planu własnej kariery, wsparcie zapewnią tutaj Anna Krajewska, Agata Regulska i Anna Wołynko pracujące w niemieckim koncernie.

(fot. Siemens)

3 edycja programu Inżynierki 4.0

Organizatorzy akcji wyjaśniają, że jej powodem jest niewielki udział kobiet w zawodach związanych z nowymi technologiami. Jednocześnie, według Komisji Europejskiej, zmiana aktualnego stanu rzeczy pozytywnie wpłynęłaby na rozwój gospodarczy państw Unii Europejskiej. Inicjatywa Siemensa ma patronat Ministerstwa Rozwoju, Mercedesa, firmy KUKA, Fundacji Edukacyjnej Perspektywy i Platformy Przemysłu Przyszłości. Członek zarządu PPP i ekspert w zakresie Przemysłu 4.0, Katarzyna Nosalska, zaznacza, że sytuacja już powoli poprawia się:

Statystyki pokazują, że kobiet w branży inżynierskiej przybywa, zmianę widać np. w dziedzinach automatyzacji i robotyzacji. Poza wartościowymi przedsięwzięciami, takimi jak program Inżynierki 4.0, korekcie sprzyja też trudniejszy rynek pracy, na którym brakuje specjalistów, i w tej sytuacji stereotypy są spychane na dalszy plan. Dodatkowo stale przybywa pól korzystających z technologii, co podnosi ich zawodową atrakcyjność, a płeć przestaje mieć tu znaczenie – ocenia Katarzyna Nosalska.

Studentki zainteresowane programem, mogą zgłosić swój udział na stronie www.siemens.pl/inzynierki40 do 8 marca.

5G 6g Agile AI AR Automatyzacja Big data Blockchain Cloud computing Cyberbezpieczeństwo Digital twin DIH Dojrzałość cyfrowa Drony Druk 3D Edge computing Egzoszkielety Energetyka Fabryka przyszłości Finansowanie Fotowoltaika GOZ Human augmentation ICT IIoT Konkursy Koronawirus Logistyka ML Motoryzacja MŚP NCBR PPP Pracownicy 4.0 Prawo Przemysł 4.0 R&D Roboty Startupy VR