Przejdź do treści

Inżynierki 4.0 trafią na robotyczne szkolenia i zajęcia mentoringowe


  • W programie jest 30 miejsc dla studentek uczelni technicznych.
  • Uczestniczki wezmą udział w warsztatach dotyczących technologii przemysłowych, cyfryzacji i komunikacji.
  • Do projektu można zgłaszać się do 8 marca. Na końcu informacji jest link rejestracyjny.

Studentki z polskich uczelni technicznych (studiów I i II stopnia), które w przyszłości chcą być inżynierkami, mają okazję zapisać się do projektu organizowanego przez Siemensa. Główne cele programu to poszerzanie kompetencji związanych z technologiami Przemysłu 4.0 oraz pomoc w zarządzaniu karierą. Chodzi również o intensywniejsze wprowadzanie kobiet do przedsiębiorstw technologicznych.

Konkurs #Inzynierki4_0

Organizatorzy spośród nadesłanych zgłoszeń wyłonią 30 kandydatek. Uczestniczki programu w drugiej połowie marca wezmą udział w warsztatach. Studentki, które pojawią się na wszystkich spotkaniach w Warszawie, dostaną certyfikat i możliwość przystąpienia do konkursu #Inzynierki4_0. Na laureatki czekają certyfikowane szkolenia w firmie KUKA oraz zajęcia mentoringowe w Siemensie. W czasie 4-dniowego kursu kobiety nauczą się obsługiwać systemy robotów KUKA, modyfikować istniejące programy maszyn i odczytywać polecenia w aplikacjach. Będą również uczestniczyły w warsztacie z obsługi oprogramowania do symulacji. Mentoring w Siemensie ułatwi studentkom przygotowanie planu własnej kariery, wsparcie zapewnią tutaj Anna Krajewska, Agata Regulska i Anna Wołynko pracujące w niemieckim koncernie.

3 edycja programu Inżynierki 4.0

Organizatorzy akcji wyjaśniają, że jej powodem jest niewielki udział kobiet w zawodach związanych z nowymi technologiami. Jednocześnie, według Komisji Europejskiej, zmiana aktualnego stanu rzeczy pozytywnie wpłynęłaby na rozwój gospodarczy państw Unii Europejskiej. Inicjatywa Siemensa ma patronat Ministerstwa Rozwoju, Mercedesa, firmy KUKA, Fundacji Edukacyjnej Perspektywy i Platformy Przemysłu Przyszłości. Członek zarządu PPP i ekspert w zakresie Przemysłu 4.0, Katarzyna Nosalska, zaznacza, że sytuacja już powoli poprawia się:

Statystyki pokazują, że kobiet w branży inżynierskiej przybywa, zmianę widać np. w dziedzinach automatyzacji i robotyzacji. Poza wartościowymi przedsięwzięciami, takimi jak program Inżynierki 4.0, korekcie sprzyja też trudniejszy rynek pracy, na którym brakuje specjalistów, i w tej sytuacji stereotypy są spychane na dalszy plan. Dodatkowo stale przybywa pól korzystających z technologii, co podnosi ich zawodową atrakcyjność, a płeć przestaje mieć tu znaczenie – ocenia Katarzyna Nosalska.

Studentki zainteresowane programem, mogą zgłosić swój udział na stronie www.siemens.pl/inzynierki40 do 8 marca.


Zyskasz dostęp do rzetelnej wiedzy i aktualnych informacji o wydarzeniach oraz szkoleniach z zakresu transformacji cyfrowej. Zapisz się:

Zgadzam się na