Przejdź do treści

Internet rzeczy w kopalni


  • Czujniki IIoT zbierają dane z maszyn i urządzeń, a oprogramowanie wykorzystywane do analizy, dostarcza informacji o czasie bezawaryjnej pracy czy optymalnych warunkach.
  • Zalety rozwiązania to lepsze decyzje i poprawa wydajności działań.
  • Nad wdrożeniem pracowały Lubelski Węgiel „Bogdanka”, Akademia Górniczo-Hutnicza i ABB.

Urządzenia przemysłowego internetu rzeczy monitorują m.in. napędy elektryczne, układy chłodzenia, łożyska czy hydraulikę wzdłuż 7-kilometrowej ściany wydobywczej spółki Lubelski Węgiel „Bogdanka”. Rozwiązanie obejmuje kilka modułów – pierwszy gromadzi dane z rozproszonych maszyn, a dwa kolejne analizują zebrane informacje pod kątem wykorzystania urządzeń, czasu efektywnej pracy, a także stanu technicznego mechanizmów. Ostatnim elementem wdrożenia jest oprogramowanie stosujące algorytmy sztucznej inteligencji do wyrywania anomalii w funkcjonowaniu systemów. Przy wdrożeniu współpracowały: Lubelski Węgiel „Bogdanka”, ABB i Akademia Górniczo-Hutnicza.

Porównanie pracy maszyn z różnych firm

Systemy monitoringu i konserwacji zapobiegawczej (predictive maintenance) umożliwiają podejmowanie lepszych decyzji i większą efektywność wydobycia węgla kamiennego – podkreśla Artur Wasil, prezes zarządu LW „Bogdanka”. Łukasz Herezy, dyrektor ds. innowacji w spółce dodaje, że zaletą rozwiązania jest możliwość korelowania danych:

Dotychczas informacje z różnych maszyn i urządzeń różnych producentów musieliśmy porównywać ręcznie, co niosło za sobą duże ryzyko błędu i było czasochłonne. Obecnie wszystkie dane mamy w jednym miejscu, w tej samej szacie graficznej i w tym samym czasie. Gdy więc pojawia się problem, jesteśmy w stanie bardzo dokładnie przeanalizować jego przyczyny nie tylko w miejscu powstania, ale także w odniesieniu do całego kompleksu ścianowego.

Konserwacja zapobiegawcza

Nad systemem predictive maintenance w tramwajach pracują inżynierowie z Politechniki Gdańskiej – ich rozwiązanie zakłada instalację w pojazdach czujników, które mierzą temperaturę, monitorują osiadanie zawieszenia czy ciśnienie w hamulcach. Dzięki analizie zbieranych informacji wiadomo, na kiedy ustalić przegląd maszyn lub regulację elementów. Według ekspertów firmy Allied Market Research, wartość światowego rynku systemów konserwacji zapobiegawczej, w 2019 roku wyniosła ponad 4 miliardy dolarów. Zgodnie z szacunkami analityków, w 2027 roku będą to blisko 32 miliardy. W tym czasie średni wzrost roczny będzie równy 28,8%.


Zyskasz dostęp do rzetelnej wiedzy i aktualnych informacji o wydarzeniach oraz szkoleniach z zakresu transformacji cyfrowej. Zapisz się:

Zgadzam się na