Przejdź do treści

IIoT według zasad przemysłu 4.0


  • Przemysłowy internet rzeczy wykorzystywany do monitorowania urządzeń działających na linii produkcyjnej był tematem najnowszego odcinka „Przemysłu przyszłosci w praktyce”.
  • W naszym webinarium wystąpili specjaliści zajmujący się diagnostyką układów hydraulicznych, aplikacjami sterującymi IIoT i wprowadzaniem rozwiązań zgodnych ze standardami p4.0.
  • Wydarzenie transmitowaliśmy w portalu, na YouTube’ie i na Facebooku.

Internet rzeczy oznacza funkcjonowanie w sieci wielu rodzajów urządzeń, które zbierają, przetwarzają dane i samodzielnie się komunikują. Koncepcja IoT, zdefinowana ponad dwie dekady temu, przed 10 laty była nadal jeszcze tylko wizją, dziś, dzięki szybkiemu rozwoju łączności i wzrostowi wydajności urządzeń, jest już faktem. Na internet rzeczy składają się, poza siecią i sprzętem, także oprogramowanie i usługi. Z kolei przemysłowy internet rzeczy, który opisujemy w portalu PPP, określa produkcyjne i biznesowe zastosowania tego modelu. Więcej o IIoT można przeczytać w dziale serwisu poświęconym tej dziedzinie.

IIoT w fabryce

Adam Piszczatowski, kierownik projektu przemysł 4.0 w Bosch Rexroth przybliżał w trakcie „Przemysłu przyszłości w praktyce” narzędzie IoT Gateway, umożliwiające ucyfrowienie obsługi urządzeń, które pozwala na ich łatwiejszy nadzór i konserwację. Rozwiązanie jest szczególnie ważne w przypadku trudno dostępnych fizycznie maszyn lub działających w niebezpiecznym dla pracowników środowisku. Jak wyjaśniał Piszczatowski, do IoT Gatewaya można podłączać czujniki i sterowniki, pomagające w monitorowaniu stanu linii produkcyjnej. Technika pozwala zbierać dane z urządzeń mobilnych, np. o stanie hydrauliki w koparce, diagnozować wentylatory czy serwonapędy. Bosch Rexroth ma za sobą wdrożenie omawianego narzędzia m.in. w fabryce BMW na linii wytwarzającej kokpity samochodowe.

Pokazowa linia

Jarosław Sobieski, ekspert w zakresie diagnostyki elementów układów hydraulicznych omówił narzędzie BODASConnect służące także do monitorowania stanu urządzeń oraz śledzenia pozycji, które daje jeszcze użytkownikowi możliwość uzupełnienia oprogramowania o nowy element. Z kolei Ievhen Grabowski, opiekun laboratorium przemysłu 4.0 w niemieckiej firmie, oprowadził widzów po pokazowej linii produkcyjnej – montującej pudełka – a opartej na silnikach liniowych i zintegrowanych oraz wyposażonej w różnego typu roboty, m.in. współpracujący i kartezjański. Pokazowa konstrukcja również korzysta z modelu przemysłowego internetu rzeczy.

Webinarium spuentował Adam Piszczatowski, podkreślając, że IIoT potrzebuje standaryzacji, która jest lepszą drogą rozwojową niż wypracowywanie przez każdego producenta własnych rodzajów rozwiązań. Jak doprecyzował ekspert, warto, aby to były przyjęte powszechnie standardy, a nie tylko zalecane.

Tydzień temu w ramach „Przemysłu przyszłości w praktyce” nasi goście omawiali zastosowania predictive maintenance. W najbliższy wtorek w ostatnim odcinku pierwszej edycji cyklu skupimy się na diagnozowaniu stanu maszyn na podstawie zaawansowanej analizy drgań – w webinarium wystąpi Igor Łęgowski z WSA Solutions. Start o 11:00, zapraszamy.


Zyskasz dostęp do rzetelnej wiedzy i aktualnych informacji o wydarzeniach oraz szkoleniach z zakresu transformacji cyfrowej. Zapisz się:

Zgadzam się na