Przejdź do treści

II etap – 4 maja wracają do pracy m.in. centra handlowe i kolejne fabryki


  • Następny etap usuwania gospodarczych obostrzeń rozpocznie się po weekendzie majowym.
  • Otwarte zostaną sklepy wielkopowierzchniowe, muzea, hotele i przedszkola.
  • Działalność wznawiają w Polsce kolejne zakłady przemysłowe, linie produkcyjne uruchomił Volkswagen, 4 maja dołączy MAN.

W poniedziałek rozpocznie się II etap znoszenia ograniczeń wprowadzonych z powodu rozprzestrzeniania się koronawirusa. Tuż po majówce, jak zapowiedzieli premier Mateusz Morawiecki i minister zdrowia Łukasz Szumowski, do pracy powrócą centra handlowe i sklepy wielkopowierzchniowe, jednak będzie tam obowiązywał limit – 1 osoba na 15 metrów kwadratowych (do powierzchni nie wliczają się korytarze). Supermarkety budowlane mogą w II etapie pracować również w weekendy. Zamknięte pozostają siłownie i place zabaw, a restauracje nadal sprzedają jedzenie tylko na dowóz lub z odbiorem na miejscu.

Hotele, instytucje kulturalne i gabinety rehabilitacyjne

Nowe zasady dotyczą hoteli i miejsc noclegowych, gdzie dotąd przebywali jedynie podróżujący służbowo lub osoby skierowane do kwarantanny – 4 maja wznowią działalność dla wszystkich, ale z zachowaniem rygorów sanitarnych. Niedostępne będą nadal baseny, siłownie i miejsca rekreacyjne na terenie ośrodków. Do funkcjonowania sprzed zakazów wrócą biblioteki, muzea, archiwa i inne placówki kulturalne (choć jeszcze nie wszystkie) oraz gabinety rehabilitacji leczniczej. 6 maja zaczną znowu działać żłobki i przedszkola, a ewentualna decyzja o ich zamknięciu należy już do władz samorządowych.

Kolejne fabryki

4 maja pracę ma wznowić MAN Trucks w Niepołomicach. Zgodnie z zapowiedziami, o których pisaliśmy przy okazji informacji o I etapie usuwania obostrzeń, działają już fabryki Volkswagena w Polsce, na razie jednak zakłady funkcjonują w częściowym zakresie, z udziałem 1/4 zatrudnionych. W tym samym czasie VW uruchomił też czeskie oddziały Škody, której jest właścicielem. Natomiast BMW w austriackich zakładach testuje w tej chwili nowe zasady sanitarne.


Zyskasz dostęp do rzetelnej wiedzy i aktualnych informacji o wydarzeniach oraz szkoleniach z zakresu transformacji cyfrowej. Zapisz się:

Zgadzam się na