Hasła o przemyśle 4.0 w słowniku technicznym „Od mechanika do przemysłu przyszłości”

  • Nowa publikacja zawiera blisko 6000 haseł i opisów zawodów związanych z produkcją.
  • Nowością w II wydaniu są zagadnienia dotyczące przemysłu 4.0.
  • Słownik wydany przez AHK Polska można zamówić za darmo. Jesteśmy partnerem tej edycji.

Publikacja została opracowana po polsku, angielsku i niemiecku – i w aktualnej odsłonie uzupełniona o rozdział „Przemysł przyszłości”. Obejmuje on opisy czterech rewolucji cyfrowych, a także umiejętności inżyniera 4.0. Słownik zawiera definicje nowych technologii, m.in. chmury obliczeniowej i big data oraz zagadnienia z zakresu elektromobilności. Pozostałe działy zyskały nowe zwroty. Na kompendium „Od mechanika do przemysłu przyszłości” składa się prawie 6000 haseł wzbogaconych ilustracjami typowych urządzeń i narzędzi używanych w opisywanych zawodach. Książka powstała z myślą o szkołach i przedsiębiorstwach produkcyjnych. Bezpłatny egzemplarz można zamówić na stronie edunet-poland.pl (pokrywając tylko koszt przesyłki). Partnerem nowego wydania jest Platforma Przemysłu Przyszłości.

okładka słownika "od mechanika do przemysłu przyszłości"
(graf. AHK)

Poprzednie wydanie

Pierwsza edycja słownika, wydana pod nazwą „Od mechanika do mechatronika” ukazała się w 2015 roku (w oparciu o nią powstało aktualne wydanie). Publikacja zawierała 5000 haseł i opisów związanych m.in. z pracą na stanowisku montera mechatronika, mechanika i elektromechanika samochodowego, jak również mechanika automatyki przemysłowej i urządzeń precyzyjnych oraz operatora obrabiarek skrawających. W słowniku uwzględniono opisy czynności wykonywanych w tych zawodach i niezbędnych predyspozycji. W wydawnictwie ujęto także schematy wiertarki kadłubowej, frezarki wspornikowej czy wiertarki kolumnowej, wraz z nazwami poszczególnych elementów. Poprzednią edycję nadal można pobrać w formie e-booka ze strony wydawcy.

schemat strugarki wzdłużnej
(graf. AHK)

AHK Polska

Wydawcą obu edycji słownika jest Polsko-Niemiecka Izba Przemysłowo-Handlowa, organizacja gospodarcza zrzeszająca około 1000 firm. AHK Polska działa od 25 lat, jej główne zadanie to rozwój polsko-niemieckich stosunków gospodarczych, doradztwo, a także kształcenie dualne łączące naukę z pracą. To ostatnie izba realizuje, pomagając tworzyć w szkołach klasy patronackie firm i szkoląc instruktorów praktycznej nauki zawodu.