Przejdź do treści

Hasła o przemyśle 4.0 w słowniku technicznym „Od mechanika do przemysłu przyszłości”


  • Nowa publikacja zawiera blisko 6000 haseł i opisów zawodów związanych z produkcją.
  • Nowością w II wydaniu są zagadnienia dotyczące przemysłu 4.0.
  • Słownik wydany przez AHK Polska można zamówić za darmo. Jesteśmy partnerem tej edycji.

Publikacja została opracowana po polsku, angielsku i niemiecku – i w aktualnej odsłonie uzupełniona o rozdział „Przemysł przyszłości”. Obejmuje on opisy czterech rewolucji cyfrowych, a także umiejętności inżyniera 4.0. Słownik zawiera definicje nowych technologii, m.in. chmury obliczeniowej i big data oraz zagadnienia z zakresu elektromobilności. Pozostałe działy zyskały nowe zwroty. Na kompendium „Od mechanika do przemysłu przyszłości” składa się prawie 6000 haseł wzbogaconych ilustracjami typowych urządzeń i narzędzi używanych w opisywanych zawodach. Książka powstała z myślą o szkołach i przedsiębiorstwach produkcyjnych. Bezpłatny egzemplarz można zamówić na stronie edunet-poland.pl (pokrywając tylko koszt przesyłki). Partnerem nowego wydania jest Platforma Przemysłu Przyszłości.

Poprzednie wydanie

Pierwsza edycja słownika, wydana pod nazwą „Od mechanika do mechatronika” ukazała się w 2015 roku (w oparciu o nią powstało aktualne wydanie). Publikacja zawierała 5000 haseł i opisów związanych m.in. z pracą na stanowisku montera mechatronika, mechanika i elektromechanika samochodowego, jak również mechanika automatyki przemysłowej i urządzeń precyzyjnych oraz operatora obrabiarek skrawających. W słowniku uwzględniono opisy czynności wykonywanych w tych zawodach i niezbędnych predyspozycji. W wydawnictwie ujęto także schematy wiertarki kadłubowej, frezarki wspornikowej czy wiertarki kolumnowej, wraz z nazwami poszczególnych elementów. Poprzednią edycję nadal można pobrać w formie e-booka ze strony wydawcy.

AHK Polska

Wydawcą obu edycji słownika jest Polsko-Niemiecka Izba Przemysłowo-Handlowa, organizacja gospodarcza zrzeszająca około 1000 firm. AHK Polska działa od 25 lat, jej główne zadanie to rozwój polsko-niemieckich stosunków gospodarczych, doradztwo, a także kształcenie dualne łączące naukę z pracą. To ostatnie izba realizuje, pomagając tworzyć w szkołach klasy patronackie firm i szkoląc instruktorów praktycznej nauki zawodu.


Zyskasz dostęp do rzetelnej wiedzy i aktualnych informacji o wydarzeniach oraz szkoleniach z zakresu transformacji cyfrowej. Zapisz się:

Zgadzam się na