Przejdź do treści

Firma z Rumunii pomoże KGHM-owi w projekcie dotyczącym budowy elektrowni typu SMR


Koncern KGHM zapowiada, że pierwsza mała modułowa elektrownia jądrowa powstanie w Polsce do 2030 roku. W procesie wdrożeniowym i kształceniu specjalistów spółce ma pomóc Nuclearelectrica z Rumunii. Organizacje podpisały w tej sprawie memorandum.

Obiekt zapowiadany przez KGHM zostanie zbudowany w amerykańskiej technologii firmy NuScale. Pojedynczy reaktor dysponuje mocą 77 MWe i jest instalowany w zbiorniku wodnym o wysokości 23 metrów i średnicy 4,5 metra. Zespół reaktorów może składać się z 12 elementów. Konstrukcję chronią systemy bezpieczeństwa, które nie potrzebują zewnętrznego zasilania. Reaktory, dzięki zanurzeniu w wodzie, w przypadku awaryjnego wyłączenia są chłodzone przez 30 dni.

Rumuńsko-polska współpraca

Dyrektor generalny Nuclearelectrica, Cosmin Ghita, zaznacza, że partnerstwo startuje w ważnym momencie: Dostęp do pewnych i bezpiecznych źródeł energii nigdy nie był tak ważny jak teraz. Doskonale układa się nasze partnerstwo z USA, wchodząc we współpracę z KGHM rozszerzamy ją na Europę. Prezes KGHM-u, Marcin Chludziński, dodaje natomiast, że dla jego firmy energia jądrowa to niezależność energetyczna i niższe koszty. Inwestycja w SMR jest priorytetem, pozwoli nam również utrzymać konkurencyjną przewagę biznesową w skali globalnej. Wprowadzenie innowacyjnej technologii energetyki jądrowej, opartej na małych modułach, to przełom w polskiej gospodarce. Współpraca z doświadczonym partnerem z Rumunii stanowi istotne wsparcie tego przedsięwzięcia – podkreśla Chludziński.

SMR na Dolnym Śląsku


W sierpniu pisaliśmy w serwisie o projekcie jądrowym realizowanym na terenie Legnickiej Specjalnej Strefy Ekonomicznej. Instalacja budowana przez DB Energy i Last Energy ma składać się z 10 małych reaktorów modułowych i generować moc 200 MW. Tego rodzaju przedsięwzięcia poza wymienionymi już firmami prowadzą jeszcze w Polsce GE Hitachi Nuclear Power, Synthos Green Energy, Orlen, ZE PAK i Tauron. Budowa elektrowni SMR jest tańsza niż w przypadku typowych reaktorów. Poza tym Small Modular Reactors są bezpieczniejsze i mniej szkodliwe dla środowiska, m.in. dzięki stosowaniu zasad gospodarki obiegu zamkniętego.


    Zyskasz dostęp do rzetelnej wiedzy i aktualnych informacji o wydarzeniach oraz szkoleniach z zakresu transformacji cyfrowej. Zapisz się:

    Zgadzam się na