EKG: startup Progresja Space z nagrodą w kategorii New Industry

  • Młoda firma z Krakowa wygrała podczas Europejskiego Kongresu Gospodarczego konkurs dla startupów.
  • Progresja Space opracowuje silniki impulsowe do zastosowania w małych satelitach.
  • Przedsiębiorstwo zwyciężyło w dziedzinie Nowego Przemysłu, obejmującej przemysł 4.0, robotykę, automatyzację, systemy produkcji, nowe materiały i przemysł kosmiczny.
  • Jedną z nagród dla najlepszych w poszczególnych kategoriach jest udział w programie mentoringowym InCredibles.

Jurorzy postanowili wyróżnić firmę Progresja Space ze względu na jej pomysł na rozwinięcie działalności biznesowej w globalnej skali. Startup specjalizuje się w smallsatach, czyli małych satelitach, a zwłaszcza w opracowywaniu dla nich napędów. Krakowskie przedsiębiorstwo wspólnie z Instytutem Fizyki Plazmy i Laserowej Mikrosyntezy z Warszawy przygotowuje impulsowy silnik plazmowy, w którym zamiast stałego bloku paliwa jest ciekły polimer. Dzięki temu rozwiązaniu napęd będzie miał odpowiednią wydajność i powtarzalne impulsy. Do zalet podzespołu trzeba jeszcze zaliczyć małą masę i objętość oraz niski pobór mocy. Silnik został pomyślany jako samodzielny element dołączany do szyny zasilającej i komputera satelity.

(fot. Progresja Space)

Procesy Biznesowe i Środowisko

W kategorii Business Process zwyciężył startup z Poznania, ICsec, specjalizujący się w tworzeniu systemów do zabezpieczania sieci przemysłowych i środowisk SCADA. Firma napisała narzędzie Scadvance, które służy do wczesnego ostrzegania przed możliwymi cyberatakami. W dziedzinie Environment uwagę oceniających przyciągnął NataLab ze Starachowic – autor instalacji do zgazowywania wielowarstwowych odpadów elektronicznych oraz niebezpiecznych organicznych odpadów. W sumie podczas gali Startup Challenge 2020 przyznano nagrody w 6 kategoriach. W konkursie wystartowało blisko 250 młodych firm, do finału weszło 18.

(Debata EKG „Gospodarka ery cyfrowej” – fot. EKG)

9 tysięcy uczestników EKG

Startup Challenge został rozwiązany w trakcie Europejskiego Kongresu Gospodarczego w Katowicach. Wydarzenie Grupy PTWP składa się co roku z debat, w których uczestniczą przedstawiciele przemysłu, nauki oraz świata polityki. Zakończona już konferencja tym razem skupiła się m.in. na energetyce, finansach, łączności 5G i sztucznej inteligencji. Oprócz paneli, European Economic Congress to zwykle też warsztaty dla praktyków dotyczące wprowadzania w firmach nowoczesnych systemów i maszyn. EEC miał w związku z pandemią formę mieszaną: 3 tysiące osób było na miejscu, a w internecie wydarzenie śledziło 6 tysięcy uczestników.

5G 6G Agile AI AR Automatyzacja Big data Blockchain Cloud computing Cyberbezpieczeństwo Digital twin DIH Dojrzałość cyfrowa Drony Druk 3D Edge computing Egzoszkielety Energetyka Fabryka przyszłości Finansowanie Fotowoltaika GOZ Human augmentation ICT IIoT Konkursy Koronawirus Logistyka ML Motoryzacja MŚP NCBR PPP Pracownicy 4.0 Prawo Przemysł 4.0 R&D Roboty Startupy VR Wodór