Przejdź do treści

EKG: startup Progresja Space z nagrodą w kategorii New Industry


  • Młoda firma z Krakowa wygrała podczas Europejskiego Kongresu Gospodarczego konkurs dla startupów.
  • Progresja Space opracowuje silniki impulsowe do zastosowania w małych satelitach.
  • Przedsiębiorstwo zwyciężyło w dziedzinie Nowego Przemysłu, obejmującej przemysł 4.0, robotykę, automatyzację, systemy produkcji, nowe materiały i przemysł kosmiczny.
  • Jedną z nagród dla najlepszych w poszczególnych kategoriach jest udział w programie mentoringowym InCredibles.

Jurorzy postanowili wyróżnić firmę Progresja Space ze względu na jej pomysł na rozwinięcie działalności biznesowej w globalnej skali. Startup specjalizuje się w smallsatach, czyli małych satelitach, a zwłaszcza w opracowywaniu dla nich napędów. Krakowskie przedsiębiorstwo wspólnie z Instytutem Fizyki Plazmy i Laserowej Mikrosyntezy z Warszawy przygotowuje impulsowy silnik plazmowy, w którym zamiast stałego bloku paliwa jest ciekły polimer. Dzięki temu rozwiązaniu napęd będzie miał odpowiednią wydajność i powtarzalne impulsy. Do zalet podzespołu trzeba jeszcze zaliczyć małą masę i objętość oraz niski pobór mocy. Silnik został pomyślany jako samodzielny element dołączany do szyny zasilającej i komputera satelity.

Procesy Biznesowe i Środowisko

W kategorii Business Process zwyciężył startup z Poznania, ICsec, specjalizujący się w tworzeniu systemów do zabezpieczania sieci przemysłowych i środowisk SCADA. Firma napisała narzędzie Scadvance, które służy do wczesnego ostrzegania przed możliwymi cyberatakami. W dziedzinie Environment uwagę oceniających przyciągnął NataLab ze Starachowic – autor instalacji do zgazowywania wielowarstwowych odpadów elektronicznych oraz niebezpiecznych organicznych odpadów. W sumie podczas gali Startup Challenge 2020 przyznano nagrody w 6 kategoriach. W konkursie wystartowało blisko 250 młodych firm, do finału weszło 18.

9 tysięcy uczestników EKG

Startup Challenge został rozwiązany w trakcie Europejskiego Kongresu Gospodarczego w Katowicach. Wydarzenie Grupy PTWP składa się co roku z debat, w których uczestniczą przedstawiciele przemysłu, nauki oraz świata polityki. Zakończona już konferencja tym razem skupiła się m.in. na energetyce, finansach, łączności 5G i sztucznej inteligencji. Oprócz paneli, European Economic Congress to zwykle też warsztaty dla praktyków dotyczące wprowadzania w firmach nowoczesnych systemów i maszyn. EEC miał w związku z pandemią formę mieszaną: 3 tysiące osób było na miejscu, a w internecie wydarzenie śledziło 6 tysięcy uczestników.


Zyskasz dostęp do rzetelnej wiedzy i aktualnych informacji o wydarzeniach oraz szkoleniach z zakresu transformacji cyfrowej. Zapisz się:

Zgadzam się na