Przejdź do treści

Drony z AI do inspekcji terenów zakładowych i wnętrz budynków


  • Nowe bezzałogowce amerykańskiego producenta są przeznaczone dla przedsiębiorstw i armii.
  • Urządzenia używają sztucznej inteligencji, żeby omijać przeszkody i rozpoznawać obiekty.
  • Modele potrafią też przygotowywać trójwymiarowe modele kontrolowanych fabryk.

Skydio pokazało nowe latające urządzenia, wśród nich wariant X2 z 7 kamerami nawigacyjnymi o rozdzielczości 4K umożliwiającymi omijanie przeszkód nawet w niewielkich przestrzeniach oraz 100-krotne powiększenie obrazu. Wersja przeznaczona dla wojska spełnia wymagania stawiane systemom rozpoznawczym krótkiego zasięgu. X2E został natomiast opracowany z myślą o przedsiębiorstwach, które chcą prowadzić inspekcję wnętrz budynków, terenów zakładów przemysłowych czy elektrowni. Bateria pozwala na 35 minut pracy, w tym czasie bezzałogowiec może pokonać 6,2 km, także nocą, kiedy do nawigacji używa GPS-u. Dronem steruje się za pomocą kontrolerów z ekranem dotykowym i przyciskami nadającymi się do obsługi również przez rękawice. Premierowe urządzenia Skydio mają składane ramiona.

AI i modele 3D

Serią X2 zarządza oprogramowanie Autonomy używające sztucznej inteligencji i wspomagające samodzielne loty dronów oraz rozpoznawanie obiektów w czasie rzeczywistym. Modele umieją omijać przeszkody również tam, gdzie nie mają dostępu do GPS-u lub internetu. AI wspiera dodatkowo program 3D Scan, który służy do tworzenia modeli 3D na podstawie obrazów z kamer, w ten sposób można prowadzić inspekcje infrastruktury i weryfikować jej stan, operatorzy muszą tylko określić obszar kontroli i wybrać rozdzielczość.

Drony obserwują zakłady i nadajniki

Orlen testował już bezzałogowce kontrolujące teren zakładu w Płocku, a w przyszłości planuje rozszerzenie ich pracy na cały fabryczny rurociąg. Koncern korzysta przy tym z Dronhubu, stacji dokującej pozwalającej na szybką wymianę baterii, przez co statki mogą od razu ruszać do kolejnego zadania. Nowe zastosowanie dronów zaprezentował ostatnio Samsung – firma robi zdjęcia anten sieci 4G i 5G, żeby następnie przeanalizować je w chmurze pod kątem ustawienia nadajników. Monitoring i konfiguracja mają duże znaczenie dla jakości sygnału internetowego.


Zyskasz dostęp do rzetelnej wiedzy i aktualnych informacji o wydarzeniach oraz szkoleniach z zakresu transformacji cyfrowej. Zapisz się:

Zgadzam się na