Przejdź do treści

Cyfryzacja sprzyja oszczędzaniu energii, surowców i materiałów


  • Mniejsze zainteresowanie przekształcaniem biznesów wynikało z braku wiedzy o korzyściach zmian.
  • Wśród istotnych barier transformacji są systemowe, związane np. z małą dostępnością mechanizmów umożliwiających testowanie nowych rozwiązań bez ryzyka finansowego.
  • Podsumowujemy spotkanie Platformy Przemysłu Przyszłości pt. „Polskie doświadczenia w zakresie cyfrowej transformacji MŚP”.

Jesteśmy na etapie, w którym transformacja nie jest traktowana tylko jako czynnik rozwoju firm, ale jako warunek przetrwania – podkreślał prof. Mariusz Hetmańczyk:

– Zainteresowanie cyfryzacją w małych i średnich przedsiębiorstwach w Polsce było stosunkowo niewielkie, co wynikało z jednej przyczyny – przedsiębiorcy nie czuli, że prowadzenie zmian im coś daje. Natomiast sprowadzenie tego do kwestii oszczędności energii, surowców i materiałów, jest czynnikiem motywującym i, moim zdaniem, głównym bodźcem transformacji – przekonywał ekspert.

Cyfryzacja to nie zawsze duże inwestycje

Paweł Nowak, dyrektor Działu Zarządzania Wiedzą w PPP przyznał, że potrzeba zmiany sposobu przedstawiania cyfryzacji firm:

Przedsiębiorcy, z którymi mamy kontakt, często postrzegają transformację cyfrową przez pryzmat kosztownych rozwiązań, jak robotyzacja czy wirtualna rzeczywistość. Dlatego staramy się pokazywać, że zmiany mogą mieć różne oblicza.

Zdaniem Nowaka wyzwaniem dla małych i średnich przedsiębiorców jest bardziej kompleksowe podejście do przekształceń, bo nierzadko wdrażanie nowych rozwiązań jest traktowane jako element krótkoterminowej przewagi rynkowej, a nie część zaplanowanej strategii i kompleksowego przejścia w kierunku przemysłu 4.0.

Bariery transformacji

Wśród czynników hamujących wdrażanie nowych rozwiązań eksperci wymieniali m.in. brak wiedzy, a także sugerowanie się trendami kreowanymi na rynku, które nie zawsze są adekwatne do sytuacji konkretnej firmy. Kolejną barierą według prof. Mariusza Hetmańczyka jest brak decyzji wynikający z przekonania, że jeśli dotychczasowy model działań przynosi przychód, to nie wymaga zmian. Paweł Nowak dodał, że jest jeszcze druga grupa czynników – systemowa:

Jednym z takich elementów jest dość nikły dostęp do rozwiązań typu test before invest. Dla wielu przedsiębiorców nakład w wysokości kilkudziesięciu tysięcy złotych na zweryfikowanie wdrożenia jakiegoś rozwiązania technologicznego lub organizacyjnego w firmie jest wydatkiem dużym i zbyt ryzykownym. Dlatego potrzebujemy mechanizmów systemowych, dzięki którym będzie można łatwo zdobyć pieniądze na sprawdzenie pomysłu inwestycyjnego.


Nagranie webinarium o cyfryzacji małych i średnich firm w Polsce można obejrzeć w naszym dziale Wideo.


„Rynek pracy i kompetencje przyszłości”

Kolejne wirtualne spotkanie zaplanowaliśmy na 5 maja o 11:00. Zaproszeni eksperci porozmawiają o wyzwaniach rynku pracy dotyczących nowych technologii, zasadności certyfikacji umiejętności i najważniejszych kompetencjach technicznych, kognitywnych i społecznych. Wydarzenie będzie transmitowane w portalu PrzemyslPrzyszlosci.gov.pl i mediach społecznościowych.


Zyskasz dostęp do rzetelnej wiedzy i aktualnych informacji o wydarzeniach oraz szkoleniach z zakresu transformacji cyfrowej. Zapisz się:

Zgadzam się na