Przejdź do treści

Bezobsługowe magazyny, zautomatyzowana obróbka blach i fotowoltaika


  • Zakład produkcyjny, laboratorium i magazyn wysokiego składowania powstaną w specjalnej strefie ekonomicznej w Małopolsce.
  • Kompleks na zlecenie firmy Smay zbuduje Strabag.
  • Nowe obiekty będą energooszczędne, a procesami produkcyjnymi i logistycznymi mają zarządzać systemy informatyczne.

Smay opracowuje rozwiązania oraz urządzenia przeciwpożarowe i wentylacyjne. Firma planuje nową inwestycję na terenie specjalnej strefy ekonomicznej w małopolskiej wsi Podłęże. Kompleks obejmie zakład produkcyjny z magazynem, laboratorium badawczo-rozwojowe, a także 4-piętrowy biurowiec. Powierzchnia wymienionych budynków wyniesie 21,38 tys. m², wartość całej inwestycji to ponad 80 milionów złotych. Prace budowlane rozpoczną się w tym miesiącu, pierwszy etap potrwa do wiosny przyszłego roku. Wykonawcą została austriacka spółka budowlana Strabag.

Zrównoważony rozwój i nowe technologie

W budynkach przedsiębiorstwa Smay zostaną zainstalowane rozwiązania zmniejszające emisję dwutlenku węgla, takie jak fotowoltaika czy systemy wentylacyjne, które dostosowują swoją pracę np. do liczby osób w pomieszczeniu. W fabryce będą działały centra obróbki połączone z bezobsługowymi magazynami surowców oraz systemy służące oczyszczaniu hal z pyłu, który powstaje podczas usuwania nadmiaru materiału. Smay chce uruchomić też zautomatyzowane procesy wykrawania i gięcia blach. Obsługę zamówień ułatwi magazyn wysokiego składowania, natomiast zarządzanie całością logistyki i produkcji umożliwią specjalistyczne systemy informatyczne.

Magazyny wysokoregałowe

Magazyny wysokiego składowania (nazywane też wysokoregałowymi) są konstrukcjami o wysokości co najmniej 7,2 metra. Zazwyczaj to zautomatyzowane hale, gdzie informacje o ilości materiałów lub liczbie produktów przetwarzają systemy komputerowe. Podobnie jest w przypadku budynku polskiego producenta AGD we Wronkach – obiekt mierzy 47 metrów wysokości i może pomieścić 26 tys. miejsc paletowych, w składzie kontrolowanym przez jednego pracownika nie ma korytarzy, a wszystkie towary obsługują automatyczne układnice. Dopiero informacja o awarii któregoś z urządzeń wymaga interwencji człowieka. O powstaniu magazynu wysokiego składowania Amiki i jego funkcjonalnościach pisaliśmy w dziale Case studies.


Zyskasz dostęp do rzetelnej wiedzy i aktualnych informacji o wydarzeniach oraz szkoleniach z zakresu transformacji cyfrowej. Zapisz się:

Zgadzam się na