Firmy, które posługują się zaawansowanymi technologiami dłużej niż 3 lata, szybciej zwiększają zarówno roczne przychody, jak i dochody. Pierwsze osiągają ten sam finansowy pułap w czasie krótszym o 80%, drugie o 58% – w porównaniu z firmami korzystającymi tylko z tradycyjnych metod. W działach finansowych firm używających chatbotów i sztucznej inteligencji średnio o 1/3 zmniejszyła się liczba błędów w rachunkowości, z kolei o 72% wzrosło zrozumienie wyników biznesowych. Cyfrowi asystenci zwiększyli wydajność księgowych o 36%, a samo prowadzenie analiz przyśpieszyli o 38%.
Działy finansowe nie poradzą sobie bez AI i ML
83% ankietowanych, zapytanych o przyszłość księgowości, zgodziło się z twierdzeniem, że w ciągu 5 lat AI całkowicie zautomatyzuje działania związane z finansowym podsumowywaniem roku. Ponad 70% osób uważa, że nowe technologie w najbliższych latach wyręczą pracowników w zatwierdzaniu sprawozdań finansowych i monitorowaniu łańcucha dostaw. W ostatnim przypadku ma przydać się blockchain, który o ponad połowę zmniejszy nadużycia finansowe wśród dostawców. Zdaniem 3/4 respondentów, wkrótce funkcjonowanie księgowości bez inteligentnej automatyzacji nie będzie możliwe.
Wprowadzanie nowych technologii dzięki Software as a Service
Z odpowiedzi uczestników badania wynika, że AI skróciła już czas realizacji zamówień średnio o 6,7 dnia. Skuteczność sztucznej inteligencji menadżerowie dostrzegli również w redukowaniu o 1/4 przestoju produkcyjnego. Zdaniem respondentów, przetwarzanie danych z urządzeń IoT zmniejsza błędy w łańcuchu dostaw o 26 proc. Przeszło 90% badanych podkreśliło, że wprowadzenie do firm AI i chatbotów ułatwiły im aplikacje finansowe typu SaaS.
Badanie Oracle i Enterprise Strategy Group
Raport „Emerging Technologies: The competitive edge for finance and operations” przygotowały firmy Enterprise Strategy Group i Oracle na podstawie badania, w którym wzięło udział 700 menadżerów ds. finansowych i operacyjnych. 36% uczestników pochodzi z Europy i Bliskiego Wschodu, a 29% z Ameryki Północnej. 84% ankietowanych korzysta w swoich firmach przynajmniej z jednej z opisywanych technologii (AI, blockchain, IoT), żeby ulepszyć funkcjonowanie działów księgowych lub poprawić zarządzanie łańcuchem dostaw.