Azure, ML, sieć 5G – Nokia i Microsoft celują w P4.0

  • Firmy nawiązały współpracę, która zakłada wykorzystywanie chmury obliczeniowej i bezprzewodowej łączności do szybszego wprowadzania zmian związanych z Przemysłem 4.0.
  • Sztuczna inteligencja, IoT i prywatna sieć mają zwiększać wydajność i bezpieczeństwo w przedsiębiorstwach.
  • Jako pierwszy z usług Microsoftu i Nokii zaczął korzystać brytyjski holding telekomunikacyjny BT.

Microsoft i Nokia podjęły współpracę, która ma pomóc przedsiębiorcom i dostawcom usług telekomunikacyjnych w cyfrowej transformacji firm. Technologiczni giganci wykorzystają chmurę obliczeniową, sztuczną inteligencję i internet rzeczy, a także doświadczenie w zakresie łączności bezprzewodowej. Rozwiązania Microsoftu, które posłużą temu celowi, to technologie oparte o platformę Azure i uczenie maszynowe. W partnerstwie chodzi też o konkretne usługi dostarczane w ramach chmury obliczeniowej Azure – IoT i AI. Przetwarzają one wiadomości z różnych urządzeń komunikujących się z siecią, dzięki czemu można na bieżąco sprawdzać stan sprzętu i informacje o jego ogólnej wydajności oraz tworzyć inteligentne łańcuchy dostaw. IoT i AI w produkcji poprawią dodatkowo łączność ze starszymi maszynami, a przy opracowywaniu produktów wyposażonych w technologię pozwalającą na zbieranie danych o ich użytkowaniu przydadzą się przy udoskonalaniu tych wyrobów.

(Powiązanie wszystkich działów w przedsiębiorstwach jest kluczowe dla ich sprawnego funkcjonowania – graf. Microsoft)

Rola Nokii w nowym partnerstwie będzie związana z prywatnymi sieciami LTE/5G-ready. Korzystanie z nich pozwala zdalnie sterować maszynami i efektywniej pobierać dane z czujników. Prywatna sieć ułatwia z kolei wprowadzanie do przedsiębiorstw bezzałogowych robotów mobilnych, natomiast dzięki inteligentnym urządzeniom ubieralnym podłączonym do IIoT powinno zwiększać się bezpieczeństwo pracowników. Sieć Nokii może działać zarówno na terenie pojedynczego zakładu, jak i w różnych oddziałach przedsiębiorstwa na całym świecie. Współpraca z Microsoftem obejmuje łączność pomiędzy urządzeniami internetu rzeczy, a także wykorzystanie sieci SD-WAN (skrót od Software-Defined networking in a Wide Area Network), która pozwala wybrać odpowiedni typ połączenia nawet dla kilku tysięcy aplikacji równocześnie.

Połączone usługi technologicznych gigantów już są w ofercie operatora telekomunikacyjnego BT (dawniej British Telecom). Holding prowadzi działalność w 180 krajach, proponując przedsiębiorcom integrację chmury obliczeniowej Azure i sieci SD-WAN Nokii.

5G 6g Agile AI AR Automatyzacja Big data Blockchain Cloud computing Cyberbezpieczeństwo Digital twin DIH Dojrzałość cyfrowa Drony Druk 3D Edge computing Egzoszkielety Energetyka Fabryka przyszłości Finansowanie Fotowoltaika GOZ Human augmentation ICT IIoT Konkursy Koronawirus Logistyka ML Motoryzacja MŚP NCBR PPP Pracownicy 4.0 Prawo Przemysł 4.0 R&D Roboty Startupy VR