Przejdź do treści

ARP buduje fabrykę na terenie dawnych Zakładów Marywil


W Suchedniowie mają powstawać prefabrykaty budowlane. Agencja Rozwoju Przemysłu zakłada, że nowy obiekt będzie gotowy do końca przyszłego roku. Prefabrykaty trafią potem do spółek z grupy ARP.

Konstrukcja stanie przy ulicy Sportowej w Suchedniowie koła Skarżyska-Kamiennej. W planach jest budynek produkcyjny z częściami biurową, socjalną i techniczną – w sumie o powierzchni 7 tysięcy metrów kwadratowych. Ma mu towarzyszyć plac składowy o powierzchni 4 tysięcy metrów kwadratowych. Pierwszy etap inwestycji zakłada uruchomienie linii technologicznych pod kątem wytwarzania m.in. ścian, płyt, podwalin, słupów i belek.

Beton antybakteryjny

Prezes Agencji Rozwoju Przemysłu zapowiada, że Suchedniów zyska fabrykę na miarę XXI wieku:

– Chcemy wybudować bardzo nowoczesny zakład i przygotować nowoczesne miejsca pracy. Będziemy wprowadzać tutaj technologie, takie jak antysmogowy, antywirusowy czy antybakteryjny beton. Harmonogram realizacji inwestycji jest niezwykle napięty. Zakończenie pierwszego etapu planujemy na trzeci lub czwarty kwartał przyszłego roku – zaznacza Cezariusz Lesisz.

Miejsce z historią

Fabryka budowana przez ARP powstanie na terenie dawnych Zakładów Wyrobów Kamionkowych Marywil. To przedsiębiorstwo, które zostało założone w 1925 roku. Specjalizowało się w produkcji ceramiki, bazując na lokalnych złożach gliny. Długo Marywil był bardzo ważnym zakładem pracy w Suchedniowie, w ostatnim okresie pracowało tam ponad 90 osób. Przedsiębiorstwo wpadło w problemy finansowe i po późniejszej nieudanej prywatyzacji zakończyło działalność w 2013 roku. Agencja Rozwoju Przemysłu odkupiła Marywil w 2019. Instytucja zapowiada, że w nowej fabryce pracę znajdzie około 100 osób.


Zyskasz dostęp do rzetelnej wiedzy i aktualnych informacji o wydarzeniach oraz szkoleniach z zakresu transformacji cyfrowej. Zapisz się:

Zgadzam się na