Przejdź do treści

AI The Spaghetti Detective zawczasu wykrywa błędy w pracy drukarek 3D


  • Jeśli wydruk nie ma szans powodzenia, aplikacja informuje o tym i automatycznie wstrzymuje pracę urządzenia.
  • Autorzy oprogramowania udostępnili je teraz za darmo osobom, które produkują sprzęt dla lekarzy.
  • TSD do przewidywania błędów wykorzystuje obraz z kamery internetowej i algorytmy sztucznej inteligencji.

The Spaghetti Detective to oprogramowanie, które monitoruje cały proces wydruku 3D i ostrzega o niepoprawnej pracy drukarki. W związku z kryzysem spowodowanym pandemią koronawirusa twórcy udostępnili rozwiązanie za darmo, zarówno amatorom, jak i profesjonalistom, którzy zajmują się przygotowywaniem przyłbic, masek ochronnych lub innych narzędzi dla medyków. Swoje zaangażowanie w walkę z COVID-19 wystarczy potwierdzić fotografiami wysłanymi na adres mailowy podany na stronie projektu.

Algorytmy sztucznej inteligencji

Oprogramowanie The Spaghetti Detective wykorzystuje do analizy algorytm YOLO (ang. You only look once) używany do wykrywania obiektów w czasie rzeczywistym. Zespół pracujący nad TSD przygotował fotografie popsutych wydruków i używał ich do uczenia maszynowego, po wielu cyklach algorytm nauczył się rozpoznawać niewłaściwie przetwarzany filament. Obraz z kamer jest odświeżany 25 razy na sekundę, a z pomocą aplikacji można monitorować pojedynczą drukarkę lub większą liczbę urządzeń. Taka automatyzacja procesów może być zatem przydatna w przemysłowym druku 3D.

Instalacja The Spaghetti Detective

Obecnie oprogramowanie działa tylko z aplikacją OctoPrint zdalnie kontrolującą pracę drukarki. Oprócz niej system wymaga platformy komputerowej Raspberry Pi i kamery internetowej, która wykonuje nagrania analizowane przez system. Informacje o błędach program przesyła na mail lub telefon. Jeżeli TSD pomyli się, wstrzymaną pracę drukarki można wznowić w aplikacji webowej.

Wydruki dla szpitali

Drukowanie przestrzenne jest obecnie stosowane m.in. w produkcji przyłbic ochronnych, a także respiratorów i nakładek umożliwiających otwieranie drzwi bez dotykania klamek dłonią. Technologii 3D użył również włoski startup, który przygotowuje zawory do sztucznych płuc. Wolontariusze zaprojektowali element dla respiratorów sterujący przełączaniem pomiędzy wdychaniem a wydychaniem powietrza. Co ciekawe, rozwiązanie bazuje na prototypie opracowanym w 1965 roku przez amerykańską armię.


Zyskasz dostęp do rzetelnej wiedzy i aktualnych informacji o wydarzeniach oraz szkoleniach z zakresu transformacji cyfrowej. Zapisz się:

Zgadzam się na