AI The Spaghetti Detective zawczasu wykrywa błędy w pracy drukarek 3D

  • Jeśli wydruk nie ma szans powodzenia, aplikacja informuje o tym i automatycznie wstrzymuje pracę urządzenia.
  • Autorzy oprogramowania udostępnili je teraz za darmo osobom, które produkują sprzęt dla lekarzy.
  • TSD do przewidywania błędów wykorzystuje obraz z kamery internetowej i algorytmy sztucznej inteligencji.
popsuty wydruk 3d

The Spaghetti Detective to oprogramowanie, które monitoruje cały proces wydruku 3D i ostrzega o niepoprawnej pracy drukarki. W związku z kryzysem spowodowanym pandemią koronawirusa twórcy udostępnili rozwiązanie za darmo, zarówno amatorom, jak i profesjonalistom, którzy zajmują się przygotowywaniem przyłbic, masek ochronnych lub innych narzędzi dla medyków. Swoje zaangażowanie w walkę z COVID-19 wystarczy potwierdzić fotografiami wysłanymi na adres mailowy podany na stronie projektu.

(Powiadomienie o zatrzymanym drukowaniu – graf. Reddit)

Algorytmy sztucznej inteligencji

Oprogramowanie The Spaghetti Detective wykorzystuje do analizy algorytm YOLO (ang. You only look once) używany do wykrywania obiektów w czasie rzeczywistym. Zespół pracujący nad TSD przygotował fotografie popsutych wydruków i używał ich do uczenia maszynowego, po wielu cyklach algorytm nauczył się rozpoznawać niewłaściwie przetwarzany filament. Obraz z kamer jest odświeżany 25 razy na sekundę, a z pomocą aplikacji można monitorować pojedynczą drukarkę lub większą liczbę urządzeń. Taka automatyzacja procesów może być zatem przydatna w przemysłowym druku 3D.

Instalacja The Spaghetti Detective

Obecnie oprogramowanie działa tylko z aplikacją OctoPrint zdalnie kontrolującą pracę drukarki. Oprócz niej system wymaga platformy komputerowej Raspberry Pi i kamery internetowej, która wykonuje nagrania analizowane przez system. Informacje o błędach program przesyła na mail lub telefon. Jeżeli TSD pomyli się, wstrzymaną pracę drukarki można wznowić w aplikacji webowej.

Wydruki dla szpitali

Drukowanie przestrzenne jest obecnie stosowane m.in. w produkcji przyłbic ochronnych, a także respiratorów i nakładek umożliwiających otwieranie drzwi bez dotykania klamek dłonią. Technologii 3D użył również włoski startup, który przygotowuje zawory do sztucznych płuc. Wolontariusze zaprojektowali element dla respiratorów sterujący przełączaniem pomiędzy wdychaniem a wydychaniem powietrza. Co ciekawe, rozwiązanie bazuje na prototypie opracowanym w 1965 roku przez amerykańską armię.