AI Tech wykształci informatycznych specjalistów

  • Konsorcjum 10 polskich uczelni opracuje i przeprowadzi studia magisterskie z zakresu teleinformatyki.
  • Najistotniejszymi dziedzinami w AI Tech będą sztuczna inteligencja, uczenie maszynowe i cyberbezpieczeństwo.
  • Minister cyfryzacji chciałby, żeby program przyciągał też studentów z innych krajów, którzy później znajdą pracę w polskich przedsiębiorstwach.
zespół pracujący nad projektem

Ośrodki naukowe stworzą AI Tech, czyli Akademię Zastosowań Technologii Cyfrowych. Celem przedsięwzięcia jest kształcenie specjalistów w zakresie technologii informacyjno-komunikacyjnych. Trzy najważniejsze obszary to AI, ML i cyberbezpieczeństwo. Na początku AI Tech zajmie się przygotowaniem podstawowych założeń i uruchomieniem studiów magisterskich. W pierwszych latach (2020-2023) projekt będzie kosztował 81 mln złotych, a w studiach II stopnia weźmie udział co najmniej 500 studentów ze szkół wyższych, które zaangażowały się w inicjatywę. Uczelnie dostaną pieniądze nie tylko na prowadzenie kursów, ale też na stypendia, współpracę z przedsiębiorcami i zagranicznymi uniwersytetami. Pierwszy etap ma również posłużyć do monitorowania i ulepszania projektu, AI Tech będzie funkcjonował co najmniej do 2027 roku.

Marek Zagórski
(AI Tech pomoże wprowadzić na rynek wielu specjalistów ICT – fot. Ministerstwo Cyfryzacji)

Jak zaznacza minister cyfryzacji, Marek Zagórski, po studiach absolwenci mają szansę nadal działać naukowo, np. pisząc doktoraty wdrożeniowe. To tryb, w którym doktorant pracuje jednocześnie w przedsiębiorstwie i na uczelni, a jego zadaniem jest rozwiązanie konkretnego problemu technologicznego lub ulepszenie produktu. Akademia Zastosowań Technologii Cyfrowych powinna również przyciągać najzdolniejszych studentów z innych krajów, którzy później mieliby pracować w polskich firmach i administracji państwowej.

AI Tech to kolejny projekt, obok Centrum Mistrzostwa Informatycznego i Programu Rozwoju Talentów Informatycznych, przygotowujący uczniów i studentów do pracy na rynku, na którym kluczowe miejsce zajmuje teleinformatyka. Uczenie maszynowe czy bezpieczeństwo w cyberprzestrzeni są jednymi z najważniejszych trendów technologicznych wg Gartnera. Zdaniem analityków, w najbliższych latach wzrośnie także znaczenie urządzeń wykorzystujących sztuczną inteligencję do celów biznesowych, o czym niedawno pisaliśmy w Platformie Przemysłu Przyszłości.