AI Tech wykształci informatycznych specjalistów

  • Konsorcjum 10 polskich uczelni opracuje i przeprowadzi studia magisterskie z zakresu teleinformatyki.
  • Najistotniejszymi dziedzinami w AI Tech będą sztuczna inteligencja, uczenie maszynowe i cyberbezpieczeństwo.
  • Minister cyfryzacji chciałby, żeby program przyciągał też studentów z innych krajów, którzy później znajdą pracę w polskich przedsiębiorstwach.

Ośrodki naukowe stworzą AI Tech, czyli Akademię Zastosowań Technologii Cyfrowych. Celem przedsięwzięcia jest kształcenie specjalistów w zakresie technologii informacyjno-komunikacyjnych. Trzy najważniejsze obszary to AI, ML i cyberbezpieczeństwo. Na początku AI Tech zajmie się przygotowaniem podstawowych założeń i uruchomieniem studiów magisterskich. W pierwszych latach (2020-2023) projekt będzie kosztował 81 mln złotych, a w studiach II stopnia weźmie udział co najmniej 500 studentów ze szkół wyższych, które zaangażowały się w inicjatywę. Uczelnie dostaną pieniądze nie tylko na prowadzenie kursów, ale też na stypendia, współpracę z przedsiębiorcami i zagranicznymi uniwersytetami. Pierwszy etap ma również posłużyć do monitorowania i ulepszania projektu, AI Tech będzie funkcjonował co najmniej do 2027 roku.

(AI Tech pomoże wprowadzić na rynek wielu specjalistów ICT – fot. Ministerstwo Cyfryzacji)

Jak zaznacza minister cyfryzacji, Marek Zagórski, po studiach absolwenci mają szansę nadal działać naukowo, np. pisząc doktoraty wdrożeniowe. To tryb, w którym doktorant pracuje jednocześnie w przedsiębiorstwie i na uczelni, a jego zadaniem jest rozwiązanie konkretnego problemu technologicznego lub ulepszenie produktu. Akademia Zastosowań Technologii Cyfrowych powinna również przyciągać najzdolniejszych studentów z innych krajów, którzy później mieliby pracować w polskich firmach i administracji państwowej.

AI Tech to kolejny projekt, obok Centrum Mistrzostwa Informatycznego i Programu Rozwoju Talentów Informatycznych, przygotowujący uczniów i studentów do pracy na rynku, na którym kluczowe miejsce zajmuje teleinformatyka. Uczenie maszynowe czy bezpieczeństwo w cyberprzestrzeni są jednymi z najważniejszych trendów technologicznych wg Gartnera. Zdaniem analityków, w najbliższych latach wzrośnie także znaczenie urządzeń wykorzystujących sztuczną inteligencję do celów biznesowych, o czym niedawno pisaliśmy w Platformie Przemysłu Przyszłości.

5G 6g Agile AI AR Automatyzacja Big data Blockchain Cloud computing Cyberbezpieczeństwo Digital twin DIH Dojrzałość cyfrowa Drony Druk 3D Edge computing Egzoszkielety Energetyka Fabryka przyszłości Finansowanie Fotowoltaika GOZ Human augmentation ICT IIoT Konkursy Koronawirus Logistyka ML Motoryzacja MŚP NCBR PPP Pracownicy 4.0 Prawo Przemysł 4.0 R&D Roboty Startupy VR Wodór