Aktualne systemy paneli słonecznych pozwalają uzyskać 565 stopni Celsjusza, co jest wystarczające do wytwarzania energii. Jednak to wciąż za mało, żeby zasilić zakłady przemysłowe zajmujące się petrochemią lub produkcją stali, wymagające o wiele wyższych temperatur. Żeby osiągnąć taki efekt, firma Heliogen wykorzystała nie tylko lustra, ale również sztuczną inteligencję. AI umożliwiła dokładne sterowanie kątem nachylenia paneli, w konsekwencji czego skupiona energia osiągnęła 1000 stopni Celsjusza. To dość, żeby przynajmniej częściowo zastąpić paliwa kopalne (m.in. w produkcji cementu) odpowiedzialne za 7 proc. globalnej emisji dwutlenku węgla.
Przedsiębiorstwo nie zamierza poprzestać na obecnych dokonaniach, kolejnym krokiem ma być przekroczenie bariery 1500 stopni. Wówczas technologia firmy pozwoli wytworzyć z wody i dwutlenku węgla paliwa niekopalne, np. wodór i gaz syntezowy. Nad ulepszaniem systemu cały czas pracują naukowcy z Uniwersytetu Kalifornijskiego i MIT. W zakres ich badań wchodzi też poszukiwanie sposobu na magazynowanie energii pozyskiwanej w czasie słonecznych dni. Założyciel Heliogenu, Bill Gross, przekonuje, że nawet fabryki działające przez całą dobę mogłyby obniżyć zużycie paliw kopalnych o 60 proc., jeśli zintegrowałyby panele z aktualnie wykorzystywanym sprzętem. Jego zdaniem inwestycja zwróciłaby się w ciągu 2-3 lat dzięki temu, że energia słoneczna jest darmowa.
Pilotażowa farma Heliogenu działa na pustyni Mojave we wschodniej Kalifornii. Składa się na nią 70 luster, które wystarczyły, żeby pokazać, że metoda jest efektywna. Instalacja przemysłowa ma zająć 0,8 hektara, a poszczególne panele zostaną ułożone w kręgu wokół wieży z przetwornikiem, na której skupią się promienie.
Samo korzystanie z luster kierujących światło w jedno miejsce nie jest nowym pomysłem, stosowano go już wcześniej do produkcji energii elektrycznej oraz w fabrykach, jednak tylko w ograniczonym zakresie. Osiągane temperatury były dotychczas zbyt niskie, żeby sprostać potrzebom najbardziej energochłonnych procesów przemysłowych.