Przejdź do treści

AI pomoże w planowaniu infrastruktury 5G


Badacze ze Small Cell Forum wykazali, że wykorzystywanie sztucznej inteligencji w budowie infrastruktury sieci 5G może obniżyć koszty inwestycji. Algorytmy mają wskazywać najlepsze miejsca dla małych komórek (ang. small cells), czyli sprzętu radiowego z antenami instalowanego na latarniach ulicznych, budynkach czy słupach telefonicznych. Małe komórki służą do przesyłania danych pomiędzy urządzeniami bezprzewodowymi. Sztuczna inteligencja, wybierając lokalizację small cells, bierze pod uwagę takie czynniki jak wysokość terenu, stosunek sygnału do interferencji, szacunkowy ruch w danym miejscu i nakładanie się sygnałów poszczególnych elementów sieci.

Ilustracja obrazująca zależność między penetracją sieci a rozmieszczeniem komórek
(Precyzyjne rozmieszczenie urządzeń jest bardzo istotne – graf. Small Cells Forum)

W dokumencie „Precision planning for 5G Era networks with small cells” eksperci wskazują, że ręczne planowanie jest dla specjalistów kłopotliwe niezależnie od ich kompetencji i doświadczenia. Za to uczenie maszynowe pozwala na porównanie nie tylko wielu czynników, ale też scenariuszy usytuowania urządzeń. AI pomoże minimalizować koszty, a przy okazji zwiększać zasięg sieci. Pierwsze takie prace prowadzi amerykańskie przedsiębiorstwo telekomunikacyjne AT&T, które przygotowało dwa plany lokalizacji przekaźników: ręczny i wykonany przez sztuczną inteligencję. Obydwa dotyczyły tego samego obszaru – południowego Manhattanu. Standardowy projekt sieci wymagał 185 małych komórek, natomiast SI potrafiła osiągnąć to samo pokrycie sygnałem, wykorzystując 74 elementy mniej.

Porównanie ręcznego i przygotowanego przez SI rozmieszczenia small cells.
(Sztuczna inteligencja lepiej gospodaruje tzw. małymi komórkami – graf. Small Cells Forum)

Według danych Federalnej Komisji Łączności, zapotrzebowanie na niewielkie nadajniki w Stanach Zjednoczonych zwiększy się w 2026 roku do 800 tys. – z 13 tys. w 2017. Small Cells również w Polsce stają się niezbędne w związku z przygotowywaniem infrastruktury dla sieci 5G. Ze względu na wykorzystanie fal radiowych m.in w paśmie 26 GHz, których zasięg jest ograniczony przez tłumienie fal, nadajniki muszą być rozlokowane gęsto, w wielu miejscach. Tu piszemy o pierwszych testach 5G prowadzonych w polskich miastach przez Orange, Nokię i Ericssona.


Zyskasz dostęp do rzetelnej wiedzy i aktualnych informacji o wydarzeniach oraz szkoleniach z zakresu transformacji cyfrowej. Zapisz się: