Przejdź do treści

Accenture: 5G podniesie wydajność urządzeń przemysłowych o 30%


  • Wartość sektora produkcyjnego w Unii Europejskiej dzięki łączności nowej generacji wzrośnie o 11 proc.
  • Najbardziej zyska branża motoryzacyjna, która będzie mogła wprowadzić 5 stopień jazdy autonomicznej.
  • Szybsza wymiana danych za kilka lat przyniesie Polsce wzrost PKB o 1,2 proc.

Sieć piątej generacji w przemyśle usprawni komunikację pomiędzy czujnikami zbierającymi dane o produktach już sprzedanych – a technologiami (np. systemami AI) zarządzającymi produkcją i ludźmi nadzorującymi procesy za pomocą urządzeń VR i AR. Zgodnie z danymi Komisji Europejskiej, wykorzystanie 5G w wytwórczości przyczyni się do 11 proc. wzrostu przychodów tego sektora w całej UE. Wynika to m.in. z wydajności urządzeń przemysłowych, która zwiększa się o 30 proc., gdy używają one łączności 5G zamiast LTE. Według Accenture, kolejna generacja sieci komórkowej przyczyni się też do podwyższenia standardów bezpieczeństwa w zakładach produkcyjnych za sprawą udoskonalonych systemów monitoringu.

Największym beneficjentem używania 5G na szeroką skalę ma stać się branża motoryzacyjna. Producenci będą mogli gromadzić dane dotyczące stanu technicznego pojazdów, ale też zachowań kierowców. Analizowanie informacji w czasie rzeczywistym ułatwi m.in. poprawę parametrów samochodów, przez co przyszłe modele dostaną bardziej trwałe części. Szacuje się, że dzięki wdrożeniu sieci 5G wartość sektora motoryzacyjnego w UE wzrośnie o 20 proc. Szybsza łączność mobilna ułatwi także wprowadzanie 5 stopnia jazdy autonomicznej, czyli w pełni zautomatyzowanych samochodów.

Accenture przypomina przy okazji wyniki swojego badania “5G Economic Impact – Poland”, z którego wynika, że wprowadzenie 5G w Polsce do 2028 roku przyczyni się do wzrostu PKB o 62,3 mld złotych (czyli o 1,2 proc.), a także wpłynie na powstanie 98 tys. nowych miejsc pracy.

Publikację „Sieci 5G w Polsce – szanse i wyzwania” razem z irlandzkim koncernem konsultingowym przygotowała organizacja Pracodawców RP. Poza perspektywą przedsiębiorców autorzy dokumentu uwzględnili również spojrzenie konsumentów i pracowników administracji publicznej na kwestię wprowadzania nowej generacji łączności.


Zyskasz dostęp do rzetelnej wiedzy i aktualnych informacji o wydarzeniach oraz szkoleniach z zakresu transformacji cyfrowej. Zapisz się:

Zgadzam się na