Przejdź do treści

Milion złotych do zdobycia w konkursie na projekty badawczo-rozwojowe


  • W polsko-izraelskim przedsięwzięciu mogą wziąć udział konsorcja firm z obu krajów.
  • Nie ma ograniczeń tematycznych, ale efekt współpracy powinien być gotowy do komercyjnego zastosowania.
  • Jeden wnioskodawca ma szansę na maksymalnie 1 mln złotych.
  • Konkurs prowadzą: Narodowe Centrum Badań i Rozwoju oraz Israel Innovation Authority.

Wnioski mogą dotyczyć dowolnej tematyki, istotniejszy jest skład konsorcjów, które aplikują o przyznanie dofinansowania. Konkurs skierowano do mikro, małych i średnich przedsiębiorstw, a także jednostek naukowych. Przynajmniej jedna z firm powinna pochodzić z Polski i jedna z Izraela, wnioski można składać do 19 maja. Kooperacja firm musi być umotywowana korzyścią, która wynika ze współpracy – zwraca uwagę dyrektor Narodowego Centrum Badań i Rozwoju:

Zależy nam, żeby efektem wysiłków wnioskodawców były rozwiązania gotowe do praktycznego zastosowania, z potencjałem rynkowym dla Polski, Izraela i Europy – podkreśla dr Wojciech Kamieniecki.

Według przedstawiciela NCBR potencjał projektu jest bardzo duży ze względu na doświadczenie specjalistów z Izraela w prowadzeniu działalności badawczo-rozwojowej oraz kompetencje polskich inżynierów.

Milion złotych na projekt

W tym roku Narodowe Centrum Badań i Rozwoju przeznaczyło na konkurs 2 mln złotych. Dzięki temu firmy i instytuty z Polski mogą zdobyć nawet 500 tys., przy czym dofinansowanie całości projektu pochodzące od obu organizatorów nie może przekroczyć dwukrotności tej sumy. Nie powinno być też wyższe niż 40 proc. całkowitego kosztu realizacji, a polscy i izraelscy członkowie konsorcjum projektowego muszą dysponować kwotą co najmniej 60 proc. wartości całego przedsięwzięcia (każda strona po 30 proc.).

Organizatorzy

Konkurs organizuje Narodowe Centrum Badań i Rozwoju wraz z Israel Innovation Authority na podstawie umowy podpisanej pomiędzy rządami obu państw. Tegoroczna edycja jest siódmą odsłoną wydarzenia. Laureaci wcześniejszych to m.in. Przemysłowy Instytut Automatyki i Pomiarów, a także ESCO – twórcy systemu do monitoringu i sterowania w rolnictwie. PIAP zdobył dofinansowanie jeszcze raz, przy projekcie dotyczącym zrobotyzowanego spawania. Jurorzy wyróżniali w przeszłości też InteliWISE za mechanizm wyszukiwania i zarządzania treścią.

Szybka Ścieżka

Niedługo ruszy z kolei przyjmowanie dokumentów w programie Szybka Ścieżka przeznaczonym dla polskich przedsiębiorców. W tym przypadku podobnie zrezygnowano z ograniczeń tematycznych na rzecz związku pomysłu z tzw. Krajowymi Inteligentnymi Specjalizacjami.


Zyskasz dostęp do rzetelnej wiedzy i aktualnych informacji o wydarzeniach oraz szkoleniach z zakresu transformacji cyfrowej. Zapisz się:

Zgadzam się na