Wykorzystanie technologii przyrostowych do wytwarzania adapterów wentylacji pacjentów chorujących na COVID-19

Specjaliści z Politechniki Wrocławskiej w ramach projektu współfinansowanego przez Narodowe Centrum Badań i Rozwoju „Wsparcie szpitali jednoimiennych w walce z rozprzestrzenianiem się zakażenia wirusem SARS-CoV-2 oraz w leczeniu COVID-19” wspierają walkę z koronawirusem.

Jednym z celów współpracy Politechniki Wrocławskiej i Wojewódzkiego Szpitala Specjalistycznego im. J. Gromkowskiego we Wrocławiu w ramach tego konkursu jest zachęcenie do stosowania metod wytwarzania przyrostowego do produkcji części zamiennych i alternatywnych części medycznych jaki i środków ochrony indywidualnej do walki z pandemią. Wspólnie z partnerem, w ramach tego zadania, opracowali dwa typy adapterów do wentylacji pacjentów chorujących na COVID-19.

Sukces technologii przyrostowych

Pierwszą częścią zamienną, nad którą pracowali specjaliści z PWr był adapter do reduktora tlenu, urządzenia służącego do regulacji ciśnienia gazu podawanego pacjentowi. Zastosowanie dedykowanego adaptera zapewnia prawidłowe i bezpieczne połączenie pomiędzy regulatorem tlenu a rurką prowadzącą do aparatu tlenowego. Jest to element niezbędny do zapewnienia stabilnej i właściwej dystrybucji tlenu, którego łańcuchy dostaw w wyniku pandemii zostały przerwane. Z pomocą przyszły technologie przyrostowe, które nie tylko pozwoliły na szybkie wytworzenie pierwszej serii, niezbędnej do rozpoczęcia leczenia, lecz również na dostosowanie opracowanego modelu do innych, starszych typów reduktora, które do tej pory nie mogły być wykorzystane.

Kolejnym z przykładów wykorzystania technologii przyrostowych w walce z koronawirusem był adapter do nawilżacza oddechowego. Również w wypadku zerwanych łańcuchów dostaw brakowało dedykowanych dla urządzenia donosowych kaniuli tlenowych. Zaprojektowany adapter pozwolił na podłączenie i uruchomienie tlenoterapii z wykorzystaniem innego typu kaniuli, zapewniając leczenie pacjentom z zaburzeniami oddychania.