Przejdź do treści

WorldSkills w Lublinie: ataki hakerskie, predictive maintenance, robotyka mobilna i sterowniki przemysłowe


  • Krajowe eliminacje konkursu WorldSkills wyłoniły 9 reprezentantów Polski, którzy polecą na światowy finał do Szanghaju.
  • Uczestnicy musieli zmierzyć się z takimi wyzwaniami, jak usterka na linii produkcyjnej, atak hakerski, sterowanie robotami czy instalacja strony internetowej w chmurze.
  • Wydarzenie promuje wśród uczniów i studentów m.in. zawody przyszłości.
  • Eksperci zaznaczają, że umiejętności cyfrowe nabierają tak podstawowego znaczenia, jak czytanie i pisanie.

9 reprezentantów Polski poleci do Szanghaju na światowy finał konkursu WorldSkills, żeby zmagać się w dziedzinach nowych technologii. Krajowe eliminacje w Lublinie, które zapowiadaliśmy wcześniej w portalu, wyłoniły zwycięzców w 5 kategoriach. Zagadnienia związane z chmurą obliczeniową najlepiej opanował Dominik Gubrynowicz, zaś w zakresie cyberbezpieczeństwa wygrali Filip Brzozowski i Jakub Bliźniuk. Z kolei rozwiązania przemysłu 4.0 najmniej trudności przysporzyły Kamilowi Kwiatkowskiemu oraz Przemysławowi Ryłowi, a mechatronika okazała się domeną Kamila Kośnika i Stanisława Wielgosza. W robotyce mobilnej – jedynej konkurencji, w której startowały też kobiety – najlepsi byli Olgierd Nowak i Jacek Wójcik. Zwycięzcy będą teraz trenowali pod okiem ekspertów, by w październiku przyszłego roku zmierzyć się z najlepszymi młodymi specjalistami już z całego świata.

Sterowniki i komponenty

Specjaliści z zakresu mechatroniki mieli do wykonania trzy zadania. Musieli m.in. zbudować stanowisko, które później było programowane z wykorzystaniem przemysłowego sterownika. Potem na linii produkcyjnej pojawiły się usterki, zawodnicy musieli je usunąć. W dziedzinie przemysłu 4.0 uczestnicy programowali przemysłowe sterowniki i zajmowali się diagnostyką predykcyjną, a zatem przewidywaniem zużycia komponentów w maszynach. Musieli wyliczyć, kiedy trzeba wymienić dany element, żeby nie doszło do awarii. Ostatnie zadanie w tej dziedzinie było związane z komunikacją między różnego rodzaju sterownikami za pomocą protokołu TCP/IP.

Strona w chmurze i atak hakerski

W ramach chmury obliczeniowej trzeba było wykonać cztery zadania związane np. z migracją danych i budowaniem infrastruktury, czyli jednymi z najbardziej poszukiwanych kompetencji rynkowych. Uczestnicy musieli stworzyć prostą stronę internetową i wystawić ją w chmurze publicznej w najtańszy możliwy sposób. Z kolei osoby specjalizujące się w robotyce mobilnej przywiozły własne, stale udoskonalane maszyny. Wśród zadań było segregowanie piłek, pobieranie i oddawanie w różnych miejscach oraz pobieranie i ustawianie wież złożonych z elementów. Młodzi fachowcy z dziedziny cyberbezpieczeństwa musieli wcielić się w dwie role – w pierwszej projektowali zabezpieczenia systemów informatycznych, a w drugiej działali jako hakerzy, którzy forsowali zabezpieczenia.

Programowanie, jak czytanie i pisanie

W trakcie lubelskiego WorldSkills przedstawiciele pracodawców debatowali na temat umiejętności poszukiwanych na rynku pracy. Jak tłumaczył prof. Michał Jaworski, członek zarządu polskiego oddziału Microsoftu, dziś umiejętności cyfrowe trzeba traktować tak, jak wcześniej umiejętność czytania i pisania. Przytoczył przykład CV, w którym nie piszemy, że umiemy czytać i pisać, podobnie jak nie zaznaczamy podstawowych kompetencji komputerowych. Krzysztof Jaśkiewicz, dyrektor sprzedaży w IT Systems & Solutions, mówił natomiast o konieczności przebudowania systemu szkolnictwa – w jego ocenie, trzeba czerpać z dobrych wzorców pochodzących z bardziej rozwiniętych w tym zakresie państw. Artur Aleksiejczuk, dyrektor Festo, podkreślił, że przedsiębiorstwa są żywo zainteresowane kształceniem młodych ludzi. Jak zaznaczył, ważna jest nie tylko wiedza, ale również umiejętności rozwiązywania złożonych problemów technicznych.

Najlepsi w zawodzie

WorldSkills to światowy konkurs promujący umiejętności zawodowe, składający się z 60 konkurencji. Powstał z myślą o młodych specjalistach – uczestnikami mogą być osoby, które we wrześniu przyszłego roku (termin WorldSkills Szanghaj 2022) będą miały ukończone 18 lat, ale nie przekroczą 23 roku życia. W Lublinie przeprowadzono eliminacje w 5 konkurencjach związanych z nowymi technologiami, jednak podczas światowych zawodów uczestnicy rywalizują także w tradycyjnych dziedzinach, choćby w gotowaniu, fryzjerstwie i spawalnictwie. Startujący przy okazji wymieniają doświadczenia i nawiązują kontakty z ekspertami z poszczególnych dziedzin. Polskie eliminacje konkursu koordynuje Fundacja Rozwoju Systemu Edukacji, a patronem wydarzenia jest Ministerstwo Rozwoju, Pracy i Technologii.


Zyskasz dostęp do rzetelnej wiedzy i aktualnych informacji o wydarzeniach oraz szkoleniach z zakresu transformacji cyfrowej. Zapisz się:

Zgadzam się na