Przejdź do treści

W tym roku wydatki na IoT wyniosą 202 miliardy dolarów


  • Obecnie największe inwestycje z zakresu IoT dotyczą sprzętu, a najszybciej rosną nakłady na oprogramowanie do analizy danych z czujników.
  • Przedsiębiorstwa produkcyjne w czasie pandemii używały IIoT do zdalnego monitorowania maszyn.
  • Wnioski pochodzą z raportu przygotowanego przez International Data Corporation.

Wydatki na internet rzeczy w Europie w 2021 roku wyniosą 202 miliardy dolarów – wynika z raportu pt. „Worldwide Semiannual Internet of Things Spending Guide” przygotowanego przez International Data Corporation. Analitycy zakładają, że przez najbliższe 4 lata ta kwota będzie rosła co najmniej o kilkanaście procent. W tym roku najwięcej pieniędzy pochłoną wydatki na sprzęt (moduły i czujniki), kolejne będą usługi, czyli np. na zaprojektowanie, ocena i wdrażanie konkretnych systemów oraz nadzór czy konserwacja urządzeń. IDC przewiduje, że najszybciej urosną nakłady na oprogramowanie, zwłaszcza aplikacje dające dostęp do danych gromadzonych przez urządzenia IoT.

Najwięcej na automatykę domową

Najwięcej pieniędzy na internet rzeczy wydadzą konsumenci, głównie na rozwiązania automatyki domowej. Drugi z kolei jest sektor wytwórczy, który w pandemii zaczęła wykorzystywać systemy IIoT do zdalnego monitorowania działania urządzeń produkcyjnych. Przedsiębiorstwa używają internetu rzeczy również do oceny stanu sprzętu i konserwacji zapobiegawczej, dzięki analizie strumieni danych wytwarzanych przez sensory maszyny. Eksperci IDC zakładają, że najszybciej rozwijającą się branżą w dziedzinie IoT staną się technologie opieki zdrowotnej, których celem jest poprawa jakości życia.

Bezpieczeństwo kosztuje

Jak wynika z raportu ABI Research, wzrosną też wydatki na bezpieczeństwo internetu rzeczy – z obecnych 4 miliardów dolarów do 16,8 miliarda w 2026 roku. Do tego czasu liczba połączeń IoT na świecie zwiększy się prawie trzykrotnie – do 23,6 miliarda. Aby zabezpieczyć urządzenia wymagające najwyższego poziomu niezawodności (sprzęt służący monitorowaniu urządzeń medycznych, czujniki stosowane w inteligentnym transporcie), aktualnie potrzeba 2,4 miliarda dolarów rocznie. Za 5 lat kwota wzrośnie do 10,8 miliarda.


Zyskasz dostęp do rzetelnej wiedzy i aktualnych informacji o wydarzeniach oraz szkoleniach z zakresu transformacji cyfrowej. Zapisz się:

Zgadzam się na