Przejdź do treści

W Sokołowie system monitoruje dach magazynu pod kątem przeciążeń


  • Rozwiązanie zbiera dane o ugięciu dachu i przesyła je do platformy chmurowej.
  • Gdy pomiary wskazują nieprawidłowości, oprogramowanie powiadamia odpowiedniego pracownika.
  • Dzięki systemowi można prowadzić konserwację zapobiegawczą dachów.
  • Opisujemy kilka podobnych rozwiązań i wdrożeń.

Przedsiębiorstwo logistyczne ROHLIG SUUS Logistics we współpracy z Sense Monitoring wprowadziło w swoim zakładzie o powierzchni 48,5 tys. mkw w Sokołowie na Mazowszu Platformę Inteligentny Dach. To system, na który składają się urządzenia i oprogramowanie odpowiedzialne za monitorowanie dachu budynku. Dane gromadzone dzięki sensorom są przesyłane do chmury, dostęp do nich jest możliwy przez aplikację webową. W razie pojawienia się niepokojących informacji oprogramowanie wysyła administratorowi SMS-y i maile. System wyposażony dodatkowo w moduł przewidujący wpływ pogody na stan zadaszenia ma pomóc we wczesnym reagowaniu na opady, które obciążają budynek. Za sprawą takich wczesnych sygnałów, zgodnie z modelem predictive maintenance, da się odpowiednio wcześnie zapobiegać uszkodzeniom konstrukcji.

Jak to działa?

Czujniki laserowo zbierają informacje o ugięciu powierzchni dachu, urządzenia wykonują pomiary co 3 minuty z dokładnością do 1 mm. Poza nimi w systemie są detektory monitorujące drożność wpustów dachowych, czyli elementów, które odprowadzają deszcz i śnieg. Z podobnego rozwiązania korzysta też w Węźle Ekspedycyjno-Rozdzielczym w Bydgoszczy Poczta Polska, natomiast w Parku Sosnowiec II – Biuro Inwestycji Kapitałowych. Budynki firmy logistycznej, poczty i spółki deweloperskiej mają płaskie dachy naturalnie narażone na uszkodzenia przy dużej ilości opadów.

Rozwiązania Wisense i Swisscom

Monitorowaniem konstrukcji dachów za pomocą sieci laserowych urządzeń pomiarowych i czujników nachylenia, skomunikowanych z jednostką centralną, zajmuje się również Wisense. Jej system Roof Monitoring udostępnia lokalnie lub w chmurze informacje o stanie dachu i w razie konieczności powiadamia o anomaliach. Twórcy platformy podkreślają, że chwilowa awaria prądu nie przerywa działania sensorów. Zbliżonym rozwiązaniem dysponuje szwajcarskie przedsiębiorstwo Swisscom. Sensory Orkanet nie potrzebują stałego zasilania (mają baterie pozwalające na długi czas pracy), ani internetu, za to sprawdzają temperaturę, wilgotność oraz poziom wody na dachach i przesyłają dane bezprzewodową siecią o niskiej mocy.


Zyskasz dostęp do rzetelnej wiedzy i aktualnych informacji o wydarzeniach oraz szkoleniach z zakresu transformacji cyfrowej. Zapisz się:

Zgadzam się na