Przejdź do treści

W Radzikowicach powstanie zakład Umicore produkujący elementy baterii dla aut elektrycznych


  • Fabryka będzie gotowa do pracy jeszcze w tym roku.
  • Wartość inwestycji to blisko 3 miliardy złotych.
  • Belgijski koncern działa w Polsce od dwóch lat, w pierwszym zbudowanym u nas zakładzie w Nowej Rudzie wytwarza katalizatory samochodowe.

Koło Nysy będą produkowane materiały katodowe do baterii litowo-jonowych wykorzystywanych w samochodach elektrycznych. Dzięki nim zwiększa się zasięg pojazdów i możliwości magazynowania energii. Szacunkowa wartość projektu to 660 milionów euro (ok. 2,8 miliarda złotych). Budowa zakładu zajmującego 72 hektary zakończy się w ciągu kilku miesięcy. Umicore planuje zatrudnić około 400 osób, a produkcję rozpocząć pod koniec roku. Oprócz fabryki firma zbuduje centrum badawczo-rozwojowe na potrzeby wszystkich swoich zakładów.

Jak zauważa wiceminister rozwoju Wojciech Murdzek, to pierwsza fabryka tego typu w Europie i trzecia na świecie – podobne działają w Chinach i Korei Południowej:

Szczególnie cieszy nas, że Umicore całkowicie stawia na zieloną energię. W jednym przedsięwzięciu biznesowym łączy dwa aspekty: nowoczesną technologię i ochronę środowiska – dodaje wiceszef resortu.

Drugi zakład w Polsce

Radzikowice są położone w województwie opolskim, kilka kilometrów na północny zachód od Nysy. Obszar miejscowości stanowi część nyskiej podstrefy Wałbrzyskiej Specjalnej Strefy Ekonomicznej. W tej samej SSE, ale na terenie Nowej Rudy, działa pierwszy zakład Umicore w Polsce. Firma od 2016 roku produkuje tam katalizatory, które obniżają emisję motoryzacyjnych spalin.

Umicore jest belgijską firmą, która powstała z połączenia czterech przedsiębiorstw z branży górniczej i hutniczej. Obecnie przedsiębiorstwo zajmuje się inżynierią materiałową i recyklingiem surowców nie tylko w branży automotive – jego wyroby ograniczające emisję spalin są stosowane m.in. w hutach stali i zakładach papierniczych.


Zyskasz dostęp do rzetelnej wiedzy i aktualnych informacji o wydarzeniach oraz szkoleniach z zakresu transformacji cyfrowej. Zapisz się:

Zgadzam się na