W Radzikowicach powstanie zakład Umicore produkujący elementy baterii dla aut elektrycznych

  • Fabryka będzie gotowa do pracy jeszcze w tym roku.
  • Wartość inwestycji to blisko 3 miliardy złotych.
  • Belgijski koncern działa w Polsce od dwóch lat, w pierwszym zbudowanym u nas zakładzie w Nowej Rudzie wytwarza katalizatory samochodowe.
Wizualizacja-zakładu-produkcyjnego-Umicore-Nysa

Koło Nysy będą produkowane materiały katodowe do baterii litowo-jonowych wykorzystywanych w samochodach elektrycznych. Dzięki nim zwiększa się zasięg pojazdów i możliwości magazynowania energii. Szacunkowa wartość projektu to 660 milionów euro (ok. 2,8 miliarda złotych). Budowa zakładu zajmującego 72 hektary zakończy się w ciągu kilku miesięcy. Umicore planuje zatrudnić około 400 osób, a produkcję rozpocząć pod koniec roku. Oprócz fabryki firma zbuduje centrum badawczo-rozwojowe na potrzeby wszystkich swoich zakładów.

umicore w radzikowicach
(Inauguracja inwestycji w Radzikowicach – fot. Ministerstwo Rozwoju)

Jak zauważa wiceminister rozwoju Wojciech Murdzek, to pierwsza fabryka tego typu w Europie i trzecia na świecie – podobne działają w Chinach i Korei Południowej:

Szczególnie cieszy nas, że Umicore całkowicie stawia na zieloną energię. W jednym przedsięwzięciu biznesowym łączy dwa aspekty: nowoczesną technologię i ochronę środowiska – dodaje wiceszef resortu.

Drugi zakład w Polsce

Radzikowice są położone w województwie opolskim, kilka kilometrów na północny zachód od Nysy. Obszar miejscowości stanowi część nyskiej podstrefy Wałbrzyskiej Specjalnej Strefy Ekonomicznej. W tej samej SSE, ale na terenie Nowej Rudy, działa pierwszy zakład Umicore w Polsce. Firma od 2016 roku produkuje tam katalizatory, które obniżają emisję motoryzacyjnych spalin.

(Zakład Umicore w Nowej Rudzie – fot. Umicore)

Umicore jest belgijską firmą, która powstała z połączenia czterech przedsiębiorstw z branży górniczej i hutniczej. Obecnie przedsiębiorstwo zajmuje się inżynierią materiałową i recyklingiem surowców nie tylko w branży automotive – jego wyroby ograniczające emisję spalin są stosowane m.in. w hutach stali i zakładach papierniczych.

5G 6g Agile AI AR Automatyzacja Big data Blockchain Cloud computing Cyberbezpieczeństwo Digital twin DIH Dojrzałość cyfrowa Drony Druk 3D Edge computing Egzoszkielety Energetyka Fabryka przyszłości Finansowanie Fotowoltaika GOZ Human augmentation ICT IIoT Konkursy Koronawirus Logistyka ML Motoryzacja MŚP NCBR PPP Pracownicy 4.0 Prawo Przemysł 4.0 R&D Roboty Startupy VR