Badacze z Uniwersytetu w Tokio stworzyli innowacyjne tworzywo sztuczne o nazwie VPR, należące do klasy polimerów „witrimery”. Nowy materiał jest rozciągliwy, wytrzymały w niskich temperaturach oraz łatwo przetwarzalny: w temperaturze powyżej 150 stopni Celsjusza można dowolnie zmieniać jego kształt. Podlega również częściowej biodegradacji, rozkładając się w słonej wodzie na polirotaksan, mogący stanowić pożywienie dla organizmów morskich.
Tworzywo zostało stworzone przez dodanie polirotaksanu do vitrimeru z żywicy epoksydowej. Dzięki swoim właściwościom materiał może znaleźć zastosowanie w dziedzinie inżynierii, budownictwa, przemysłu odzieżowego i produkcji zabawek, a także stanowi obiecujący krok w kierunku bardziej zrównoważonego podejścia do wykorzystania tworzyw sztucznych.
Właściwości nowego superplastiku
Nowy materiał, dzięki swoim właściwościom może przyczynić się do produkcji bardziej wytrzymałych i łatwiejszych w utrzymaniu materiałów infrastrukturalnych. Może również znaleźć zastosowanie w produkcji pojazdów, gdzie konieczne jest stosowanie tworzyw o różnej twardości i elastyczności. Ponadto, dzięki zdolności „zapamiętywania” kształtu, VPR może być przydatny w zakresie dostosowywania kształtu ubrań za pomocą prostych narzędzi domowych, takich jak suszarka do włosów czy żelazko.
Droga do upowszechnienia rozwiązania
Kolejnym wyzwaniem, stojącym przed badaczami jest współpraca z firmami, w celu dokonania wiarygodnej oceny korzyści z różnych potencjalnych zastosowań VPR w przemyśle. Jest jednak pewne, że odkrycie stanowi istotny krok naprzód w kierunku bardziej zrównoważonego podejścia do tworzyw sztucznych. Ma szansę spełnić coraz większą, globalną potrzebę upowszechniania rozwiązań, ułatwiających recykling zasobów.
Więcej na ten temat w artykule: link
*Obraz główny przygotowany za pomocą generatora obrazów DALL-E, dostępnego w ramach Bing Image Creator.