Przejdź do treści

W Gliwicach powstał Śląski Klaster IoT


  • W ramach SINOTAIC będą współpracowały firmy, instytuty badawcze oraz jednostki państwowe i samorządowe.
  • Silesia IoT Cluster ma opracowywać produkty dla internetu rzeczy i wprowadzać je na rynek.
  • Za pół dekady branża IoT powinna być warta blisko 115 mld dolarów.

Śląski Klaster Internetu Rzeczy powstał, żeby wytwarzać nie tylko produkty IoT, ale też rozwiązania, które będą służyły cyberbezpieczeństwu. W jego ramach mają współpracować firmy, instytucje naukowe i administracja państwowa. Plany przedsięwzięcia zakładają prowadzenie projektów badawczych i ich komercjalizację. SINOTAIC przygotuje też centrum wdrożeniowe dla internetu rzeczy, które zacznie działać w województwie śląskim. Klaster został powołany z inicjatywy śląskiego samorządu i firmy Smart Secure Networks, która ma koordynować całe przedsięwzięcie.

W czasie niedawnego Forum Cyberbezpieczeństwa CYBERSEC o pomyśle na SINOTAIC wspominał Marek Ostafil, współzałożyciel spółki Cyberus Labs zajmującej się cyberbezpieczeństwem. Polski Klaster Internetu Rzeczy istnieje od 2015 roku,  prowadzi działania edukacyjne i doradcze, namawia również urzędy do przyjęcia jednolitych norm certyfikacji urządzeń IoT.

Zgodnie z prognozami rynek internetu rzeczy powinien rosnąć w ciągu najbliższych 5 lat. BIS Research szacuje, że w tej chwili jego wartość wynosi 75,60 mld dolarów. Do 2024 tzw. skumulowany roczny wskaźnik wzrostu ma osiągnąć 8,67 proc., co sprawia, że za 5 lat rynek urządzeń IoT używanych w produkcji będzie wart 114,57 mld dolarów.


Zyskasz dostęp do rzetelnej wiedzy i aktualnych informacji o wydarzeniach oraz szkoleniach z zakresu transformacji cyfrowej. Zapisz się:

Zgadzam się na