W Gliwicach powstał Śląski Klaster IoT

  • W ramach SINOTAIC będą współpracowały firmy, instytuty badawcze oraz jednostki państwowe i samorządowe.
  • Silesia IoT Cluster ma opracowywać produkty dla internetu rzeczy i wprowadzać je na rynek.
  • Za pół dekady branża IoT powinna być warta blisko 115 mld dolarów.

Śląski Klaster Internetu Rzeczy powstał, żeby wytwarzać nie tylko produkty IoT, ale też rozwiązania, które będą służyły cyberbezpieczeństwu. W jego ramach mają współpracować firmy, instytucje naukowe i administracja państwowa. Plany przedsięwzięcia zakładają prowadzenie projektów badawczych i ich komercjalizację. SINOTAIC przygotuje też centrum wdrożeniowe dla internetu rzeczy, które zacznie działać w województwie śląskim. Klaster został powołany z inicjatywy śląskiego samorządu i firmy Smart Secure Networks, która ma koordynować całe przedsięwzięcie.

(Członkami SINOTAIC są m.in. Politechnika Śląska i Uniwersytet Śląski – fot. PŚ)

W czasie niedawnego Forum Cyberbezpieczeństwa CYBERSEC o pomyśle na SINOTAIC wspominał Marek Ostafil, współzałożyciel spółki Cyberus Labs zajmującej się cyberbezpieczeństwem. Polski Klaster Internetu Rzeczy istnieje od 2015 roku,  prowadzi działania edukacyjne i doradcze, namawia również urzędy do przyjęcia jednolitych norm certyfikacji urządzeń IoT.

Zgodnie z prognozami rynek internetu rzeczy powinien rosnąć w ciągu najbliższych 5 lat. BIS Research szacuje, że w tej chwili jego wartość wynosi 75,60 mld dolarów. Do 2024 tzw. skumulowany roczny wskaźnik wzrostu ma osiągnąć 8,67 proc., co sprawia, że za 5 lat rynek urządzeń IoT używanych w produkcji będzie wart 114,57 mld dolarów.