Przejdź do treści

W Bolechowie powstał magazyn z dachową fotowoltaiką o mocy 260 kWp


  • Solaris zainwestował w nową halę magazynową.
  • Budynek, zlokalizowany w Bolechowie koło Poznania, ma na celu usprawnić łańcuch dostaw podzespołów do produkcji autobusów i trolejbusów.
  • Obiekt wykonany przez Panattoni ma powierzchnię ponad 10 tysięcy metrów kwadratowych, a najistotniejszym elementem inwestycji są ogniwa fotowoltaiczne umieszczone na dachu magazynu.

Całkowita powierzchnia budynku o nazwie BTS to 10100 metrów kwadratowych, na 2250 metrach deweloper rozmieścił przestrzenie biurowe i socjalne. Specjaliści zaprojektowali je z uwzględnieniem właściwego przepływu powietrza, dostępu do światła dziennego i w zakresie akustyki. Zarówno w części biurowej, jak i magazynowej działa instalacja do wykrywania dymu. Pokrewne rozwiązania dotyczące reagowania na pożary czy optymalnego zarządzania oświetleniem wykonawca zaplanował w całym obiekcie. Inwestycja ma przed sobą jeszcze certyfikację za pomocą metody BREEAM.

Fotowoltaiczny dach

Dach magazynu w Bolechowie został specjalnie wzmocniony, po to aby można było umieścić na nim 572 ogniwa z panelami słonecznymi. Cała instalacja ma moc 260,3 kWp (ang. kilo Watt peak). Dodatkowo wykonawca postawił stacje ładowania dysponujące energią na poziomie 80 kWp. W planach są jeszcze układy fotowoltaiczne na dachach parkingów, w hali odbiorów i nowym budynku serwisowym.

– Dodatkowym atutem Panattoni przy tej realizacji jest nasze doświadczenie w implementacji zielonych rozwiązań, które ograniczają negatywny wpływ inwestycji na środowisko. Solaris stale wprowadza do swojej floty ekologiczne pojazdy, a współpraca z nami pozwala znacznie zwiększać również zasoby zielonej energii wytworzonej w ramach obiektów – podkreśla Michał Chodecki, BTS Development Director w Panattoni w ramach komentarza do informacji prasowej opublikowanej przez firmę.

Autobusy na prąd i wodór

Magazyn BTS został zbudowany na terenie kompleksu Solaris w Bolechowie 8 kilometrów na północ od Poznania. Firma działa na rynku od 25 lat, specjalizuje się w produkcji nowoczesnych autobusów – poza tradycyjnymi modelami spalinowymi ma w ofercie pojazdy elektryczne, wodorowe, trolejbusy, autobusy lotniskowe i tramwaje. Solaris Bus & Coach wprowadziło dotąd do użytku ponad 20 tysięcy pojazdów. Od 4 lat przedsiębiorstwo należy do grupy CAF. Z kolei wykonawca budynku BTS, firma Panattoni, jest deweloperem obiektów przemysłowych i magazynowych, funkcjonując w Polsce jako europejska filia Panattoni Development Company, powstałej w 1986 roku w USA.

fot. Solaris / www.solarisbus.com


Zyskasz dostęp do rzetelnej wiedzy i aktualnych informacji o wydarzeniach oraz szkoleniach z zakresu transformacji cyfrowej. Zapisz się:

Zgadzam się na