Trwają testy polskiego systemu automatyzującego niskoseryjną produkcję z użyciem tokarek CNC

  • RoboTower Flex to system automatyzujący pracę jednej lub dwóch tokarek sterowanych komputerowo.
  • Pobieraniem surowca i odkładaniem gotowych elementów zajmuje się robot.
  • Maszyny mogą pracować samodzielnie przez 8 godzin.
robotower

Trwają testy prototypowego rozwiązania RoboTower Flex, które automatyzuje procesy toczenia CNC (ang. Computerized Numerical Control) w produkcji niskonakładowej, przystosowanego do częstego przezbrajania. RADMOT, twórca systemu, wcześniej opracował zbliżony model, ale do obróbki wysokoseryjnej – o nazwie RoboTower. Z jego pomocą dwie tokarki pracujące niezależnie od siebie przekształca się w zautomatyzowane gniazdo produkcyjne. Całość rozwiązania stanowi wieża z magazynem części, obsługą zajmuje się robot z chwytakiem, który pobiera surowiec o maksymalnej wadze 7 kilogramów i umieszcza go w tokarkach. Po skończonej pracy maszyn, RoboTower przekłada gotowe komponenty do wieży. Przedsiębiorstwo dostarcza także sprzęt niezbędny do integracji systemu z maszynami CNC. Tokarki nie muszą wykonywać tych samych operacji – pracę robota można zaprogramować do przygotowywania dwóch różnych elementów. Wersję RoboTower Flex będzie można szybko dostosowywać do częstych zmian w produkcji.

RADMOT

Firma działa w Woli Gutowskiej, miejscowości położonej kilkanaście kilometrów na północ od Radomia. Zajmuje się przede wszystkim toczeniem i frezowaniem przy użyciu obrabiarek sterowanych numerycznie, a w dziale automatyzacji usprawnia gotowe maszyny:

Mieliśmy dwie częściowo zautomatyzowane tokarki, które pobierały części i umieszczały je na taśmach – opowiada Paweł Stańczyk, ekspert CNC z RADMOT-u. – Żeby zwiększyć efektywność pracy, zautomatyzowaliśmy załadunek, umożliwiając operatorom odejście od maszyn na więcej niż 5 minut. Odbiorem elementów zajmuje się robot, który sygnalizuje co pewien czas, żeby sprawdzić jakość jednej z przekazywanych części.

Inny projekt dotyczył udoskonalenia automatu tokarskiego z podajnikiem pręta. Firma kupiła maszynę, która potrafi odbierać części, mierzyć je i pakować do pudełek, drugie urządzenie zespół przerobił samodzielnie, wyposażając je w te same funkcjonalności. Według RADMOT-u, automatyzacja toczenia o połowę zmniejsza czas potrzebny operatorom do obsługi procesu, dzięki czemu mogą skupić się na usprawnieniu ścieżki i na kontrolowaniu pracy maszyn. Dodatkowo – obrabiarki pracują bez przestojów i nie wymagają nadzoru przez 8 godzin.

RoboTower
(Rozwiązanie RoboTower – fot. robotower.pl)

Robotyzacja i automatyzacja w Polsce

Według danych Work Service, niemal połowa polskich przedsiębiorców (48,2%) nie jest zainteresowana przeprowadzeniem automatyzacji w swoich firmach. Najbardziej sceptycznie do kwestii podchodzą usługodawcy – 62% z nich nie zamierza zmieniać procesów. Potencjał robotyzacji dostrzegają właściciele 18% podmiotów, które planują lub już wprowadzają usprawnienia. Najwięcej w tej grupie jest przemysłowców: 21% ma za sobą wdrożenia, a 17% przygotowuje się do realizacji. Wytwórcy dominują również wśród przedsiębiorców, którzy chcą zająć się automatyzacją w przyszłości – tu badanie wskazuje 40% wynik. Dane zebrał instytut badawczy Kantar Millward Brown, pytając w lutym 300 polskich przedsiębiorców.

5G 6g Agile AI AR Automatyzacja Big data Blockchain Cloud computing Cyberbezpieczeństwo Digital twin DIH Dojrzałość cyfrowa Drony Druk 3D Edge computing Egzoszkielety Energetyka Fabryka przyszłości Finansowanie Fotowoltaika GOZ Human augmentation ICT IIoT Konkursy Koronawirus Logistyka ML Motoryzacja MŚP NCBR PPP Pracownicy 4.0 Prawo Przemysł 4.0 R&D Roboty Startupy VR Wodór